Społeczeństwo, jego typy i struktury

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1778
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Społeczeństwo, jego typy i struktury - strona 1

Fragment notatki:

Społeczeństwo jego typy i struktury
Społeczeństwo - mimo, że należy do podstawowych kategorii socjologicznych, to nie jest jednoznacznie zdefiniowane. Pojawił się w XVIII w dla określenia wszystkich form życia zbiorowego ludzi.
Wg Jana Szczepańskiego społeczeństwo dzielimy na kilka grup:
I grupa - stanowi definicje ujmujące społeczeństwo jako rodzaj najszerszej zbiorowości np. wielkie zbiorowości terytorialne lub ogół zbiorowości zamykającej się w ramach jednej szerokiej zbiorowości. Taką definicję formułował np. F. Znaniecki . Wg niego społeczeństwo to kompleksy grup współistniejących, krzyżujących się, podporządkowanych jednej grupie dominującej, którą może być naród, państwo, religia.
II grupa - stanowi definicje ujmujące społeczeństwo jako zbiorowość powiązaną specjalnymi typami stosunków w procesie produkcji np. wspólnoty niewolnicze, feudalne, pierwotne, kapitalistyczne
III grupa - stanowią definicje organizacyjne ujmujące społeczeństwo jako ogół instytucji i urządzeń społecznych zapewniających jednostkom wspólne zaspokojenie potrzeb oraz wspólne tworzenie kultury i rozwój.
IV grupa - stanowią definicje określające społeczeństwo jako postać egzystencji człowieka jako stan uzupełniający lub przeciwstawny istnieniu indywidualności.
V grupa - pojęcie społeczeństwa używane jest dla oznaczenia wszystkich form życia zbiorowego, które istnieją poza organizacją państwa.
TYPOLOGIA SPOŁECZEŃSTWA;
ze względu na udział ludności w produkcji przemysłowej
społeczeństwo przedprzemysłowe ( preindustrialne) tzn. takie, które nie przeszły jeszcze etapu industrializacji i w których ok. 60% i więcej ludności pracuje w zawodach rolniczych społeczeństwa przemysłowe (industrialne) tzn. takie, które przeszły etap industrializacji i w których 60% i więcej ludności czynnej zawodowo pracuje w zawodach poza rolniczych
społeczeństwa poprzemysłowe (poindustrialne) społeczeństwo informacyjne
Społeczeństwo poprzemysłowe charakteryzuje się tym, że:
A - w sferze ekonomicznej - tym, że dominującą rolę odgrywają usługi, handel, finanse, ubezpieczenia, nauka, oświata, administracja publiczna.
B - w strukturze społecznej - centralną rolę odgrywają zawody profesjonalne i związane z nauką
C - w sferze technologii - pojawia się technologia intelektualna oparta na teorii informacji i informatyki
D - w sferze metodologii - dominują abstrakcyjne teorie np. modelowanie, symulowanie, w takim społeczeństwie rozwijana jest orientacja na przyszłość
ze względu na układ stosunków społecznych
globalne - jest to najszersza i liczebnie forma zbiorowości, która wytwarza wartości kulturowe, instytucje, społeczne, wzory zachowań, formy działania
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz