Spektrofotometria - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 721
Wyświetleń: 2828
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spektrofotometria - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Spektrofotometria UV/VIS -zajmuje się widmami absorpcji promieniowania powstałymi na skutek przejść elektronów pomiędzy stanami energetycznymi w cząsteczce. Punkt izobestyczny- jest to punkt przecięcia szeregu krzywych absorpcji przy zmianie jednego z parametrów układu będącego w równowadze .Istnienie punktu izoabsorpycjnego jest warunkiem koniecznym ,ale nie wystarczającym na wystąpienie punktu izobestycznego- długość fali ,przy której współczynniki absorpcji 2 lub więcej substancji są sobie równe ślepa próba-roztwór przygotowany w ten sposób aby kompensował absorbancję pochodzącą od czynników lub też składników próbki od różnych od oznaczanego odnośnik-ośrodek (powietrze, naczynko z rozpuszczalnikiem lub ze ślepą próbą)znajdujący się w wiązce porównawczej (odniesienia), którego zadaniem jest kompensacja strat energii promieniowania , spowodowanych zjawiskami innymi niż absorpcja oznaczanej substancji czułość-jest to najmniejsza różnica w pomiarach jaką można uzyskać za pomocą danej metody analitycznej precyzja-spójność (rozrzut wyników) pomiaru .Im bardziej wyniki są ze sobą spójne tym większa precyzja, zależy ona od zakresu oznaczania zawartości i od stosowanej techniki pomiarowej dokładność-zależy od metod analizy rozpatrywany jako całość .Dokładność metody wynika z sumy błędów popełnianych w poszczególnych stadiach postępowania analitycznego np. pobranie próbki rozpuszczenie. Transmitancja-T- stosunek natężenia wiązki promieniowania przepuszczonego przez próbkę do natężenia wiązki padającej T=I/I0granica wykrywalności-jest to wielkość która określa czułość i precyzję oznaczenia wady i zalety spektrofotometrii pochodnej-wadą jest duża wrażliwość na zmiany aparaturowe parametrów analizy, gdy powtarzamy pomiar oznaczania to musimy zastosować taki sam sprzęt lub dostosować ten sprzęt do spektrofotometru którym będziemy wykonywać pomiar zaletą-jest jednoczesne oznaczanie kilku składników w mieszaninie, oznaczanie śladów bez wydzielania i oddzielania ich od matrycy, eliminacja tła i zmętnienie próbki, identyfikacja związków organicznych lub potwierdzenie ich budowy na podstawie pochodnej odpowiedniego rzędu (tzw. Odcisk palca),dokładne wyznaczenie długości fali maksimum absorbancji i punktów przecięcia. porównanie spektrofotometrii pochodnej i klasycznej-pochodna prowadzi do wzrostu czułości i selektywności. miareczkowanie spektrofotometryczne-umożliwia wykonanie analizy szybko prosto i z dużą dokładnością, umożliwia uzyskanie obiektywnych danych zarówno dla roztworów barwnych i niebarwnych, może być łatwo automatyzowana. Metoda krzywej wzorcowej- polega na ustaleniu zależności pomiędzy stężeniem substancji oznaczanej w roztworze i absorbancją(spełnia pr. Beera tzn. liniowa zależność). A-Absorbancję uzyskuje się przez porównanie pomiarów wykonanych dla roztworów substancji oznaczanych i odnośnika to jest roztworów identycznym z badanym nie zawierającym tylko substancji oznaczonej, stężenie substancji odczytuje się wprost z krzywej wzorcowej.

(…)

… są spełnione dla roztworów rozcieńczonych tzn. c<10-2 mol*dm-3,w tych roztworach współczynnik absorpcji ε nie zależy od współczynnika załamania światła n a u stężonych zależy), czynniki chemiczne, czynniki aparaturowe(brak monochromatyczności, występowanie promienia rozproszonego) APARATURA- źródło promieniowania-monochromator-kuweta pomiarowa-detektor-wskaźnik i rejestrator oraz komputer. źródło promieniowania-musi pokryć cały zakres UV-Vis to jest zakres od 180 do 800 nm .Stosujemy LAMPY deuterowe(wodorowe)-w zakresie od 180 nm do 380 nm UV, lampy wolframowo-halogenowe- powyżej 380 nm przez zakres widzialny i bliską podczerwień VIS , wysokociśnieniowe łukowe lampy ksenonowe-są źródłem ciągłego promieniowania pokrywającego cały zakres UV-Vis monochromator(pryzmatyczna siatka dyfrakcyjna)-wybiera on z emitowanego przez źródło ciągłego promieniowania wąskie pasmo o żądanej długości fali i przepuszcza je przez komórkę z badaną substancją . Monochromator składa się z szczeliny wejściowej , kolimatora, elementu rozszczepiającego promieniowanie ,szczeliny wyjściowej. Obie szczeliny mają jednakowe szerokości i zmieniane są one synchronicznie za pomocą tego samego mechanizmu. Kolimator-zmienia wiązkę promieniowania w wiązkę równoległą ,w spektrofotometrach UV-Vis pełnią tę rolę zwierciadła .Elementy rozszczepiające monochromatora-siatki dyfrakcyjne odbiciowe ,wykonuje się je metodą nacinania rys na powierzchni metalicznej naniesionych na powierzchni szklanej. komórka pomiarowa-kuweta bada absorpcję cieczy gazów i cieczy. Kuweta powinna zapewnić: dokładnie znaną grubość warstwy absorbującej cieczy lub gazu…
… H20 z kompleksu), wydajność procesu ekstrakcji zależy od stężenia jonów H+, stężenia czynników kompleksujących X-. kuweta pomiarowa- naczynko optyczne stosowane do pomiarów kuweta odniesienia- w przypadku pomiarów próbek z roztworem prawo Beera- przy jednakowej grubości warstwy roztworu badanego i odnośnika, zależność między absorbancją A i stężeniem roztworu C jest linia prosta przechodząca…
… optycznych na elektryczne. W spektrofotometrach najczęściej stosowane są: fotokomórki, fotopowielacze, fotodiody fotokomórki-jest do detektor oparty na zjawisku fotoelektrycznym zewnętrznym .Dostarczona energia wyzwala elektrony z fotoczułej katody. Uwolnione elektrony są przyśpieszane w polu elektrycznym między katodą a anodą i wywołują prąd elektryczny w obwodzie zewnętrznym. Fotopowielacze(fotomnożniki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz