Socjalogia egzamin archiwalny

Nasza ocena:

4
Pobrań: 224
Wyświetleń: 2037
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjalogia egzamin archiwalny - strona 1

Fragment notatki:

Pytania dotyczą takich zagadnień jak: siła instytucji państwa, reżim neopatrymonialny, kapitał społeczny, systemy motywacyjne, erozja suwerenności, czynniki przyspiesznia rozwoju gospodarczego, czynniki wzrostu dochodów rodziny, ekonomia kliniczna, geopolityczne przyczyny niedorozwoju, różnice strukturalne między gospodarkami Chin a ZSRR, przyszłość Chin, przyspieszenie rozwoju Indii, wpływ rozwoju Chin i Indii dla gospodarki, Milenijne Cele Rozwoju, publiczny kanał instytucjonalny, mechanizm akumulacji kapitału, Globalny Alians, plan donatora, pakiet potrzeb podstawowych, kulturowe bariery rozwoju.

Pytanie dotyczące teorii międzynarodowych dóbr publicznych : 1. Jakie kryteria pozwalają na identyfikację międzynarodowych dóbr publicznych (mdp)? 2. Co to są mdp typu „najsłabszego ogniwa" (weakest link) - podaj przykład. 3. Co to są mdp typu „najefektywniejszego rozwiązania" (best shot) - podaj przykład. 4. Wyjaśnij na czym polega dylemat więźnia w rozwiązywaniu międzynarodowych problemów publicznych. 5. Co to są wspólnoty epistemiczne i jaki może być ich wkład w rozwiązywanie międzynarodowych problemów publicznych. Problemy dotyczące pracy F. Fukuyamy, Budowanie państwa 1. Proszę wyjaśnić zależność pomiędzy zakresem a siłą instytucji państwa i zilustrować przykładami (co najmniej 2). 2. Na czym polega reżim neopatrymonialny i w jakiej części świata występuje? 3. Wyjaśnij dlaczego Milton Friedman uważał, że dla rozwoju gospodarczego rządy prawa są ważniejsze niż prywatyzacja? 4. Proszę podać (przynajmniej 2) kraje, w których można odnaleźć pozytywne ślady kolonializmu europejskiego: na czym one polegają? 5. Wyjaśnij wpływ liczby transakcji i ich specyficzności na zdolność do nadzorowania wyników pracy sektora publicznego. 6. Co to jest kapitał społeczny i czy może on zastąpić formalne systemy motywacyjne? 7. Jakie zagrożenia wiążą się w krajach rozwijających się z przekazaniem władzy rządowi regionalnemu lub samorządowi (wymień 2)? 8. Wskaż pozytywne i negatywne doświadczenia Stanów Zjednoczonych w budowaniu demokracji w Japonii. 9. Z czego wynikają trudności w efektywnym zastosowaniu pomocy technicznej w pomocy innym krajom? 10. Na czym polega proces, który można określić mianem erozji suwerenności? 11. Jaka jest relacja pomiędzy wspólną polityką rolną UE a pomocą rozwojową dla krajów niskorozwiniętych? 12. Wyjaśnić co to znaczy, że Stany Zjednoczone są: o antyetatystyczne o indywidualistyczne o o egalitarne Problemy egzaminacyjne na podstawie Jeffrey Sachsa, Koniec z nędzą: 16. Wyjaśnij stwierdzenie Amartya Sena, że „głód ma więcej wspólnego z autokratyczną władzą niż z klimatycznymi fluktuacjami. 17. Dlaczego dziedzictwo kolonializacji nie wyjaśnia w pełni obecnej sytuacji gospodarczej znacznych obszarów Afryki? . Problem dotyczący pracy Kagana, Potęga i raj. o Wskaż krótko na czym polega i z czego wynika różnica orientacji pomiędzy Stanami Zjednoczonym a Europą w celach i sposobach działania w obszarze spraw międzynarodowych.

1. Wskaż „kanały" co najmniej 2, poprzez które zmiana struktury rodzinnej wpływa na aktywność gospodarczą.

Malawi: epidemia AIDS uśmierciła prawie wszystkich mężczyzn w pewnej wiosce; przeciętna rodzina składa się ze starszej kobiety wychowującej samotnie kilkanaścioro osieroconych wnucząt; brak silnych mężczyzn do pracy zmniejsza produkcję rolną (nie ma kto budować zbiorników wodnych, uprawy wysychają), starsze kobiety wszystkie swoje wysiłki muszą skupiać na zajmowaniu się dziećmi; w takich warunkach ludno

(…)

… do demokratyzacji: zwolennicy twardego kursu, systemu jednopartyjnego, skorumpowani urzędnicy)

13. Jakie są najważniejsze przyczyny, (wskaż 3) przyspieszenie rozwoju Indii. -aby zachęcić inwestorów- mniej zezwoleń -"zielona rewolucja", systemy nawadniania- wprowadzenie wysoko wydajnych roślin, rozwinięta sieć kolei -zwiększenie liczby dziedzin, w których mogą inwestować cudzoziemcy -obniżenie taryf celnych…

… w gospodarce; płynne kursy walutowe są rozwiązaniem lepszym od kursów stałych. Indywidualistyczne Liberalizm gospodarczy, liberalizm ekonomiczny, laissez faire, leseferyzm, system poglądów ekonomicznych i oparty na jego zasadach typ polityki gospodarczej, których fundamentem jest całkowita neutralność państwa i innych organizacji gospodarczych i politycznych wobec przebiegu procesów gospodarczych. Egalitarne…

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz