Skutki i mechanizmy obronne przed frustracją

Nasza ocena:

5
Pobrań: 343
Wyświetleń: 3479
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skutki i mechanizmy obronne przed frustracją - strona 1 Skutki i mechanizmy obronne przed frustracją - strona 2

Fragment notatki:

Skutki i mechanizmy obronne przed frustracją - omównienie

Skutki frustracji:
a) Agresja -każde przerwane działanie tworzy agresję - może być różnie ukierunkowane: ⇒ na przeszkody stojące na drodze do celu - jak są silne, to agresja rośnie jeszcze bardziej; ⇒ agresja wyładowywana jest w dowolnym kierunku; ⇒ samoagresja - zagrożona jest karą więzienia (np.)

Agresja i jej kierunki - agresja w stosunku do kozła ofiarnego - jej kierunek nie jest dowolny, ma charakter irracjonalny. Kozioł ofiarny: obcy, Niemiec, obojętnie - to od nas zależy, kim on będzie. W Polsce jest to często Żyd.

b) Fiksacja - irracjonalne usztywnienie zachowania, oderwanie od działań sytuacji decyzyjnych - podejmuje się działania, które są nieadekwatne do celu. Doprowadza do utraty plastyczności i adapcyjności zachowań.

c) Regresja - pojawiają się prymitywne formy zachowania, charakterystyczne dla wcześniejszych okresów rozwoju człowieka.

Mechanizmy obronne przed frustracją: represja - wybieranie ze świadomości myśli o celach działania i o napotkanej przeszkodzie, która wywołuje lęk; projekcja - przypisywanie innym ludziom, czy grupom, takich cech, jakich jednostka nie akceptuje u siebie; racjonalizacja - dobudowanie ideologii, która pokaże, że to działanie jest konieczne; substytucja - reinterpretacja wartości celu w kierunku jej obniżenia; e) dysocjacja - oddzielenie myśli od działań, teorii od praktyki - podejmowanie się działań niezgodnie z przekonaniami podmiotu, ale bez uczucia frustracji. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz