Skrypt: Zdalny pulpit

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skrypt: Zdalny pulpit - strona 1 Skrypt: Zdalny pulpit - strona 2 Skrypt: Zdalny pulpit - strona 3

Fragment notatki:

Windows XP Aby zainstalować usługę zdalnego logowania w Windows XP Professional, musimy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim konieczne będą uprawnienia administratora systemu (a więc konto należące do grupy Administratorzy) oraz płyta instalacyjna systemu. Komputer musi być podłączony do sieci LAN albo bezpośrednio do Internetu (jeśli maszyna jest umieszczona za routerem z NAT-em, nie połączymy się z nią z zewnątrz LAN-u). Instalujemy zdalny Pulpit Pierwszym krokiem na drodze do zdalnej pracy w Windows 2000 i XP jest uruchomienie odpowiedniej usługi na komputerze, do którego będziemy chcieli się zdalnie logować. Robimy to, otwierając okno dialogowe Właściwości systemu (polecenie Właściwości z menu kontekstowego ikony Mój komputer) i zaznaczając na jego karcie Zdalny opcję Zezwalaj użytkownikom na zdalne łączenie się z tym komputerem. Musimy teraz wybrać użytkowników systemu, którzy będą mogli się do niego logować za pośrednictwem sieci. W tym celu klikamy przycisk Wybierz użytkowników zdalnych na karcie Zdalny okna Właściwości systemu. W kolejnym okienku naciskamy przycisk Dodaj. Teraz wskazujemy uprzywilejowane konta. Najprościej będzie skorzystać z przycisku Zaawansowane i - po wyświetleniu dodatkowych opcji - kliknąć Znajdź teraz (możemy też wpisać bezpośrednio nazwy odpowiednich kont). Zaznaczamy żądane konta, w razie potrzeby przytrzymując klawisz [Ctrl], i naciskamy trzy kolejne przyciski OK. Uwaga: system pozwoli na zalogowanie się tylko tym użytkownikom, których konta mają hasła. Należy to uwzględnić, zanim zaczniemy przydzielać uprawnienia do zdalnego logowania.
Rys. 2. Zanim rozpoczniemy zdalną pracę, musimy włączyć odpowiednie mechanizmy w komputerze udostępniającym Pulpit.
Windows XP jako klient Musimy teraz skonfigurować maszynę, której użyjemy w roli terminala - będziemy się z niej łączyli ze skonfigurowanym przed momentem serwerem. Najprościej użyć do tego celu płyty instalacyjnej systemu, który posłuży jako serwer usługi terminalowej. W przypadku Windows XP wkładamy krążek do napędu CD/DVD komputera klienckiego i w wyświetlonym okienku instalatora klikamy opcje Wykonaj zadania dodatkowe, a następnie Konfiguruj Podłączanie pulpitu zdalnego. Spowoduje to uruchomienie kreatora instalacji odpowiedniego narzędzia. Logowanie z Mac OS-a i Linuksa Korzystanie ze zdalnego Pulpitu Windows 2000/XP jest możliwe również z poziomu systemu operacyjnego innego niż Okna firmy z Redmond - np. Mac OS-u lub praktycznie dowolnego Uniksa. Dla systemów firmy Apple odpowiednią aplikację kliencką (o nazwie Mactopia) udostępnia na swoich stronach sam Microsoft. Protokół RDP został zaś przez programistów poznany na tyle dobrze, że możliwe stało się napisanie odpowiednich aplikacji (rdesktop, Winconnect itd.) dla Linuksa i innych systemów uniksopodobnych.

(…)

…. Ponadto przeglądarka wykorzystywana jako klient usługi musi pozwalać na instalację kontrolek ActiveX, co ogranicza nas praktycznie do Internet Explorera 4.0 lub nowszego (a więc do systemów operacyjnych, dla których i tak istnieją dobre klienty RDP). Mimo wszystko korzystanie z opisanego sposobu logowania może być wygodne, prześledźmy więc kroki konieczne do uruchomienia odpowiedniego serwera. Po pierwsze, musimy zainstalować IIS-a z odpowiednią opcją. Otwieramy w tym celu aplet Dodaj/Usuń programy, przechodzimy do zakładki Dodaj/Usuń składniki systemu Windows i odnajdujemy na liście pozycję Internetowe usługi informacyjne (IIS). Klikamy teraz przycisk Szczegóły i zaznaczamy pozycję Usługa World Wide Web (nie są nam potrzebne serwery FTP ani SMTP). Ponownie naciskamy przycisk Szczegóły…
… wybierania połączenia wpisujemy w polu Komputer nazwę maszyny-serwera (może być numer IP, adres URL lub - w razie korzystania z sieci lokalnej - nazwa maszyny w sieci Windows) i naciskamy przycisk Połącz. Po uruchomieniu programu klienckiego logujemy się jak do systemu lokalnego. Na zakończenie sesji wybieramy z menu opcję Start | Rozłącz. W przypadku korzystania z modułu serwera IIS uruchamiamy Internet…
…, mających za zadanie ułatwić zarządzanie systemem operacyjnym na odległość. Oto kilka z nich: Telnet - jeden z pierwszych protokołów zdalnego dostępu, należący do grupy protokołów TCP/IP. Pozwala na komunikację klient-serwer w trybie tekstowym, bez jakiegokolwiek szyfrowania - co jest jego podstawową wadą. SSH (Secure Shell) - popularny (głównie w środowiskach uniksowych) protokół pozwalający na szyfrowany…
… i zarządzania terminalami tekstowymi oraz graficznymi. Przyjrzyjmy się zastosowaniom wspomnianych technologii w Linuksie.
Konsola przede wszystkim Najprostszym i najszybszym sposobem zalogowania się na zdalnym hoście linuksowym jest użycie pary klient/serwer SSH. Popularnie wykorzystywana jest implementacja o nazwie OpenSSH (www.openssh.com), dostępna w każdej dystrybucji Linuksa. Serwer musi oczywiście…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz