Sieć ATM

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sieć ATM - strona 1 Sieć ATM - strona 2 Sieć ATM - strona 3

Fragment notatki:

Sieć ATM  
ATM powstała w wyniku połączenia technik sieci lokalnych i rozległych. Według obecnych standardów szybkie sieci to takie, które mogą przesyłać dane z szybkością 100Mbit/sek lub większą. Sieci ATM mogą przekazywać dane z szybkością rzędu Gbit/sek Większość komputerów nie jest w stanie generować ani odbierać danych z taką prędkością. Sieci ATM pracują z taką szybkością przesyłając dane generowane przez wiele komputerów.
ATM w pełni wykorzystuje dużą przepustowość światłowodów, pozwalających na osiągnięcie dużych prędkości transmisji. Szybkie implementacje ATM (o prędkościach transmisji 155 Mbit/s i 622 Mbit/s) w systemach telekomunikacyjnych wykorzystują specyfikację SONET. ATM jest w stanie obsługiwać aplikacje działające w czasie rzeczywistym, gdyż dysponuje odpowiednio dużą szerokością pasma, umożliwia zarezerwowanie części pasma dla określonej aplikacji.
ATM jest metodą komutacji pakietów w paśmie rozszerzonym, służącym do przesyłania głosu, obrazu i danych w sieciach LAN, WAN. Jest to metoda typu cell relay , a zatem pakiety danych mają stały rozmiar. Korzystanie z komórek o jednakowych rozmiarach umożliwia przewidywanie wymagań aplikacji na określony zakres pasma i zagwarantowanie im wymaganych szerokości pasma. Pakiety o zmiennej długości mogą powodować opóźnienia w ruchu na przełącznikach.
Przełączniki są bardzo ważnymi elementami sieci ATM. W ramach organizacji mogą działać jak huby szybko przekazujące pakiety z jednego węzła do drugiego; mogą też być wykorzystywane z w rozległych systemach komunikacyjnych do przesłania - z dużą szybkością - komórek ATM pomiędzy odległymi sieciami LAN.
Przełącznik ATM jest prostym przekaźnikiem komórek. Odczytuje nagłówek i natychmiast rozpoczyna dalsze przesyłanie komórki. Wyeliminowano tutaj czasochłonne metody typu przechowaj i prześlij, wykorzystywane przez routery. W typowych sieciach lokalnych, takich jak Ethernet, FDDI, Token-Ring używane jest wspólne medium komunikacyjne, w którym w jednej chwili może nadawać tylko jeden węzeł. Z kolei ATM zapewnia połączenie typu każdy z każdym, a węzły mogą nadawać jednocześnie. Informacja pochodząca z wielu węzłów przekształcana jest w strumień komórek.
  Stały rozmiar komórek i zastosowanie multipleksacji pozwalają dynamicznie dopasować szerokość pasma do potrzeb urządzeń. Natężenie ruchu w sieciach lokalnych bardzo często jest nie równomierne, gdyż przesyłanie plików i inne operacje powodują chwilowe wzrosty aktywności. Przełączniki ATM są w stanie wykrywać takie zwyżki aktywności i dynamicznie przydzielać odpowiednio większą liczbę komórek dla intensywniej napływającego strumienia danych z aktywnego źródła.
Przełączniki i sieci ATM. Sieci ATM zawierają przełączniki, które - ogólnie rzecz biorąc - są urządzeniami wyposażonymi w wiele portów i realizującymi przełączanie komórek. Po nadejściu komórki do jednego z portów, przełącznik ATM odczytuje dane o jej miejscu przeznaczenia i wysyła do odpowiedniego portu wyjściowego. W przypadku gdy wiele przełączników połączonych jest ze sobą we wspólnej sieci, konieczne zastosowanie jest odpowiedniego protokołu routingu, który umożliwi wymianę między poszczególnymi przełącznikami uaktualnionych tablic połączeń. Wyróżnia się dwa typy przełączników:

(…)

…: fabric-type (wyposażone w wiele portów i wykorzystywane w publicznych sieciach komunikacyjnych) oraz bus-based (magistralowe, z mniejszą liczbą portów, które nadają się do zastosowania bardziej w sieciach LAN).
Przełączanie odbywa się z dużą szybkością m in. dlatego, że przełączniki ATM realizują te operację sprzętowo. Przełączniki ATM nie mają warstwy sieciowej (w sensie modelu OSI). ATM jest techniką…
… VP, spowodowana koniecznością uniknięcia zatorów powoduje automatyczną zmianę przebiegu wszystkich związanych z nią kanałów.
Na rysunku przedstawiono architekturę emulacji LAN w sieciach ATM.
  Warstwa łącza fizycznego. Nie definiuje się w niej żadnego konkretnego typu medium transmisyjnego. Specyfikacje ustalano tak, aby były dostosowane do właściwości aktualnie dostępnych elementów elektrycznych. ATM pozwala na zastosowanie wielu różnych mediów transmisyjnych, w tym istniejących już mediów wykorzystujących w innych systemach komunikacyjnych.
Podstawowe funkcje tej warstwy to: dopasowywanie szybkości komórek, generowanie i weryfikacja nagłówka komórek (HEC), wydzielenie pakietów ze strumienia bitów, adaptacja ramki transmisyjnej, generacja i odtwarzanie ramki transmisyjnej.
  Warstwa ATM…
…. Odpowiedni interfejs warstwy adaptacyjnej to AAL typu 3/4;
  ATM a usługi telekomunikacyjne. ATM określa standard komunikacji w sieciach rozległych. Dzięki niemu zniknie bariera pomiędzy sieciami lokalnymi a rozległymi. Barierą tą jest obecnie spadek przepustowości związany z przesyłaniem danych w sieciach publicznych. Inną barierą są urządzenia realizujące połączenia w sieciach WAN, na zasadzie „przechowaj…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz