Sieć 10 Base-T

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 777
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sieć 10 Base-T - strona 1 Sieć 10 Base-T - strona 2 Sieć 10 Base-T - strona 3

Fragment notatki:

Sieć 10 Base-T Sieć oficjalnie nazwana Ethernet 10 Base-T to popularna sieć oparta na skrętce (rodzaj kabla - nazwa pochodzi od przewodów, która są poskręcane wewnątrz kabla). Kabelki od wszystkich komputerów zbiegają się w jednym punkcie, w którym znajduje się HUB (koncentrator).
Jest to tak zwana topologia gwiazdy, gdyż wszystkie kabelki zbiegają się do jednego punktu. Należy pamiętać, że maksymalna odległość komputera od HUB-a to 100m.
Dlaczego sieć zbudowana na skrętce/RJ-45? Zalet jest wiele:
Wszystkie kable zbiegają się w jednym punkcie. Awaria jednej końcówki nie odcina całej sieci .
Wszystkie kabelki są podłączone do HUBa (koncentratora). Taką sieć bardzo łatwo podłączyć do Internetu korzystając z tzw. Internet Sharing Hub (jest to specjalny rodzaj HUBa, nie musimy w takim przypadku ustawiać serwera). Możliwość łączenia kilku HUBów bezpośrednio ze sobą, co pozwala połączyć łatwo np. dwa budynki.
Niestety główną wadą takiego rozwiązania są jego koszty. Zakup HUBa to wydatek rzędu 150-300 zł za jednostkę z 8 wejściami (używane na 4 komputery można kupić dużo taniej). Taka struktura zapewnia prędkość 10 mbit/s, czyli tyle samo, co sieć oparta na koncentryku. Koszty koncentratorów obsługujących 100 mbit/s są o wiele większe niż zwykłych 10 mbit/s.
Podłączenie
Będą nam potrzebne następujące elementy, jeśli chcemy wykonać całą robotę samemu nie dając zarobić firmie specjalistycznej, (czyli inaczej oszczędzając dużo kasy): Okablowanie strukturalne UTP kategorii 5 (kategorii 3, pomimo że tańsza, absolutnie nie polecam), czyli popularna skrętka (nie mylić z kablem telefonicznym!!!) Końcówki RJ-45 Specjalny zaciskacz do końcówek, cena ok. 100 zł - jeśli możesz to pożycz od kogoś, zaciskacz jest potrzebny tylko raz Koncentrator (w zależności ile komputerów ma być w twojej pajęczynie musisz kupić z odpowiednią liczbą wejść)
OK! Zaczynamy najtrudniejszą część naszej operacji. Opiszę wszystko dokładnie krok po kroku:
Przygotowujemy kabel o odpowiedniej długości (od komputera do koncentratora) .
Na końcówce kabla ściągamy izolację, ze szczególną ostrożnością, by nie uszkodzić izolacji wewnętrznych przewodów .
Układamy pojedyncze przewody skrętki zgodnie z opisem (poniżej) .
Wciskamy ułożone przewody w końcówkę RJ-45 .
Wkładamy końcówkę RJ-45 z włożonymi doń przewodami do zaciskarki i ściskamy, dzięki czemu przewody w końcówce zostają przymocowane blaszkami, znajdującymi się w samej końcówce .
A teraz wyjaśnienie najważniejsze, mianowicie jak ułożyć przewody skrętki w końcówce. Wewnątrz skrętki znajdują się cztery pary przewodów różnych kolorów. Każda para przewodów jest skręcona ze sobą, a oznaczenie polega na tym, że kolor jednego przewodu jest jednolity, a drugi dodatkowo oznaczony kolorem białym. Zalecana kolejność to:


(…)

…-a, a drugą do drugiego. Będzie działać bez problemów. Należy jedynie pamiętać o zastosowaniu kabelka typu crossover. Łączenie dwóch komputerów za pomocą skrętki bez koncentratora.
Opisana metoda może być przydatna dla posiadaczy karty sieciowej, która ma tylko wyjście na skrętkę a sieć nie posiada HUB-a.
Używając skrętki można połączyć dwie maszyny bez koncentratora za pomocą specjalnego kabla…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz