Podłączenie sieci Lokalnej

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podłączenie sieci Lokalnej - strona 1 Podłączenie sieci Lokalnej - strona 2 Podłączenie sieci Lokalnej - strona 3

Fragment notatki:

Podłączenie sieci Lokalnej. Korzystając z kabla koncentrycznego oraz złącz typu BNC - w takim przypadku struktura sieci wygląda następująco: jeden komputer połączony jest z drugim, drugi z trzecim, itd. Standardowa, najpopularniejsza, najtańsza metoda - maskymalna prędkość, jaką możemy uzyskać to 10 mbps, czyli całkiem nieźle - w zupełności do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych wystarczy (to tylko 200 razy szybciej niz. najlepszy modem:) Korzystając z nieekranowej skrętki UTP oraz złącz RJ-45 - przypomina ona kabel telefoniczny. W tym przypadku kable od wszystkich komputerów zbiegają się w jednym miejscu, a konkretnie w HUB-ie (serce sieci).
UWAGA! Taki sposób budowania sieci jest niezbędny, jeżeli chcemy zbudować sieć o prędkości 100mbps - należy jednak zwrócić również uwagę czy karty i koncentrator obsługują taką prędkość przesyłania danych! Uprzedzam jednak, że budowa sieci 100 mbps nie jest tania! Trudno zasugerować konkretny wybór. Jeżeli planujesz sieć 3-4 stanowiskową to koncentryk wystarczy. Taki sposób instalacji jest też tańszy, bo nie trzeba kupować HUB-a. Jednak dalsza rozbudowa sieci jest łatwiejsza, gdy korzystamy ze skrętki. Uszkodzenia kabla przy jednym z komputerów nie unieruchamia całej sieci. Możemy łatwiej zlokalizować uszkodzenie kabla. W przypadku rozleglejszych sieci już nie ma wyboru. Skrętka jest niezbędna. Możemy łączyć dwa koncentratory (HUB-y) między sobą. Karta sieciowa Jeżeli zależy nam na jakości to możemy kupić kartę znanego producenta, np. 3Com. Jeśli mamy wybór czy kupić kartę bez lub z podręcznikami i dyskietkami, to nie ma większego sensu przepłacać. Wystarczy jedna karta z dodatkami na całą sieć. Najlepiej żeby karty miały złącze PCI. Jest ono szybsze od ISA i niewiele droższe. Jeśli karta jest Plug&Play to jeszcze lepiej - Windows 95/98 sam wykryje model i znajdzie sterowniki. Zwróćmy też uwagę na to, jakie wyjścia są na karcie sieciowej. W przypadku kart ISA często będzie to zarówno BNC jak i RJ-45, w przypadku nowszych kart PCI tylko RJ-45.
Sieć typu koncentryk/BNC jest najpopularniejszą i najtańszą wersją sieci. Pozwala na wygodne uzyskanie prędkości 10 mbps, która pozwala na zupełnie swobodne korzystanie z wszelkich możliwości sieci. Ta wersja jest bardziej polecana głównie do budowania sieci na bloku mieszkalnym. Kabel koncentryczny jest lepiej przystosowany do instalacji zewnętrznej, a także pozwala na większą odległość między dwoma komputerami. Jest to najlepsze rozwiązanie dla sieci blokowych lub małych sieci firmowych, jeśli komputery mamy ustawione w linii i jest ich niedużo.
Musisz pamiętać, że maksymalna długość magistrali to 185m i nie jest to odległość między komputerami, a odległość między jednym a drugim końcem sieci!!! Dalsze przedłużenie sieci jest możliwe po zakupie repeatera. Repeater to po prostu urządzenie, które jest zwykłym HUB-em jednak ma lepsze właściwości wzmacniania sygnału. Można również sieć podzielić na mniejsze segmenty a następnie routować pakiety pomiędzy nimi (np. dwie karty sieciowe w komputerze i router programowy).


(…)

… technicznej. Jeśli przebrnąłeś przez to wszystko, przyjmij moje gratulacje - najgorsze za nami, teraz już tylko z górki.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz