Sekcja sądowo lekarska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 735
Wyświetleń: 2240
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sekcja sądowo lekarska - strona 1 Sekcja sądowo lekarska - strona 2 Sekcja sądowo lekarska - strona 3

Fragment notatki:


Sekcja sądowo-lekarska Sekcja sądowo-lekarska jest głównym i najważniejszym aspektem pracy medyka sądowego. Należy podkreślić, iż sekcja sądowo-lekarska różni się dość znacznie od sekcji anatomopatologicznej, w trakcie której lekarz koncentruje się na ocenie zmian chorobowych samoistnych i na tej podstawie określa przyczynę zgonu. Stopień złożoności sekcji sądowo-lekarskiej jest dużo większy.
Jej główne cele to:
-Określenie czasu śmierci. -Określenie przyczyny śmierci. -Określenie współistniejących przewlekłych procesów chorobowych. -Bliższe określenie skutków urazów, co łączy się z próbą ustalenia narzędzia, które spowodowało obrażenia. -Ustalenie ewentualnego związku przyczynowo-skutkowego między urazem (lub sumą urazów) a śmiercią. Dotyczyć to może roli zespołu czynników które doprowadziły do śmierci. -Zebranie faktów, które przy analizie całego zajścia zdarzenia ułatwić mogą zrekonstrułowanie poszczególnych faz zajścia (np. w przypadku pobicia lub potrącenia). -Zabezpieczenie śladów na odzieży i na zwłokach.
-Zabezpieczenie materiału do ewentualnych dalszych badań (histopatoloigcznych, toksykologicznych, hemogenetycznych). Powyższa kolejność jest raczej przypadkowa, wszytskie elementy są bardzo ważne i pominięcie któregoś z nich może być bardzo brzemienne w skutki.
Zanim jednak dojdzie do sekcji, los zmarłego jest w rękach prokuratora. Gdyż jak mówią przepisy Kodeksu Postępowania Karnego:
"Art. 209 § 1. Jeżeli zachodzi podejrzenie przestępczego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok.
§ 2. Oględziny zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej. W wypadkach nie cierpiących zwłoki oględzin dokonuje policja z obowiązkiem zawiadomienia prokuratora.
§ 3. Oględzin zwłok dokonuje się na miejscu ich znalezienia. Do czasu przybycia biegłego oraz prokuratora lub sądu przemieszczać lub poruszać zwłokami można tylko w razie konieczności.
§ 4. Otwarcia zwłok dokonuje biegły w obecności prokuratora albo sądu. (...)
§ 5. Do obecności przy oględzinach i otwarciu zwłok można, w razie potrzeby oprócz biegłego, wezwać lekarza, który ostatnio udzielił pomocy zmarłemu.(...)"
Trzeba podkreślić, iż w art 209 § 2 mowa jest o biegłym lekarzu, w miarę możliwości z zakresu medycyny sądowej. Jest to spowodawane faktem, że w Polsce jest nieco ponad 100 lekarzy ze spacjalizacją z medycyny sądowej i niemożliwością byłoby aby przeprowadzali oni wszytkie sekcje sądowo-lekarskie.
Do Zakładu Medycyny Sądowej zwłoki są kierowane przez prokuraturę, sądy (ekshumacje), pogotwia, szpitale, przychodnie itp. Dyżurny prokurator, każdego dnia, zapoznaje się ze skierowaniami i po ewentualnej rozmowie z rodziną, podejmuje decyzję. Może odstąpić od wszelkich dalszych czynności, zażądzić oględziny zewnętrzne (rzadko) lub w końcu sekcję sądowo-lekarską, którą zażądza się w chwili gdy są niejasne okoliczności zgonu, podejrzenie udziału osób trzecich, podejrzenie urazowej przyczyny zgonu, podejrzenie błędu lekarskiego, itp.


(…)

… oznacza to natychmiastową śmierć wszystkich komórek mózgu (definicja tzw. nowa zmodyfikowana)
Nie jest tak, że definicja klasyczna przestała być aktualna. Znajduje ona nadal szerokie zastosowanie, z wyjątkiem przypadków szczególnych do których stosujemy 'definicję nową zmodyfikowaną', która zastąpiła 'definicję nową'. Są to przypadki kiedy śmierć objęła mózg, konkretnie pień mózgu, a zachowane zostało…
… stały bezdech?
Jeśli tak, to: 1. chorego można uznać za zmarłego, mimo jeszcze utrzymującej się czynności serca, 2. uznanie za zmarłego leży w kompetencji Komisji, 3. z chwilą uznania chorego za zmarłego respirator wentyluje zwłoki, 4. chory jest zmarłym, kiedy pień mózgu został uznany za martwy, a więc nie wtedy, kiedy odłączono wentylator płucny (respirator) i czynność serca uległa zatrzymaniu, 5…
…. Najpóźniej autolizie ulegają mięśień sercowy i macicy, gruczoł krokowy, tarczyca, węzły chłone, ścięgna, chrząstki kości.
Gnicie
Gnicie, w odróżnieniu od autolizy, są to procesy spowodowane działalnością bakteri gnilnych, które za życia bytują w przewodzie pokarmowym, na skórze i w odrgach oddechowych. O prędkości zahcodzenia tego procesu decyduje przedewszystkim temperatura i wilgotność. Przedstawione…
…-woskowej można zobserwowoać po upływie 2-3 miesięcy. Do pełnej przemiany dochodzi zazwyczaj po kilku latach przebywania zwłok w odpowiednim środowisku.
Śmierć pnia mózgu
W przeszłości określenie momentu śmierci było stosunkowo proste. Ustawały czynność oddychania i krążenia, a wszystkie dostępne metody leczenia zawiodły. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem medycyny, metod podtrzymywania życia…
… się utrwalone. Jest to wynikiem porcesu hemolizy i zwiększonej przepuszczalności ściany naczyniowej co powoduje przesiąkanie krwi do okolicznych tkanek. Pod uciskiem palca plamy nie ustępują. Należy mieć swiadomość, iż ta faza jest w znaczym stopniu zależy od szybkości rozkładu zwłok i utrwalenie może nastąpić wcześniej lub później (nawet do kilkudziesięciu godzin) w zależności od warunków zewnętrznych…
… (deska, pasek) obrażenie może przybrać kształć dwóch równoległych pasm zasinienia biegnących w pewnej odległości od siebie, ta odległość w przybliżeniu odpowiada szerokości narzędzia co może być pomocne przy jego identyfikacji. Są pewne lokalizacja na ciele gdzie podbiegnięcie krwawe może sugerować obrażenia wewnętrzne. Np. zasinienie okolicy oczodołu (tzw. siniec okularowy) może wskazywać na złamanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz