SCSI - standard interfejsu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
SCSI - standard interfejsu - strona 1 SCSI - standard interfejsu - strona 2 SCSI - standard interfejsu - strona 3

Fragment notatki:


SCSI - standard interfejsu Złącze SCSI jest od wielu lat standardem przede wszystkim w zastosowaniach przemysłowych. Zdecydowanie góruje nad IDE, a większa wydajność jest niemal najmniej istotną z przewag. Ponad 20 lat rozwoju technologii sprawiło, że stała się ona dominującym systemem magistrali do pamięci masowych (napędy taśm, twarde dyski, pamięci magnetooptyczne) w komputerach innych niż systemy domowe/biurkowe. Technika obecnie już dojrzała, choć mimo to jest ciągle ulepszana. Uzyskiwany transfer danych sięga 320 MB/s. Przy zastosowaniu złącza LVD (Low Voltage Differential) można podłączyć do 15 urządzeń za pomocą kabli o długości do 12 metrów. Od kilku lat elektryczna magistrala równoległa SCSI coraz częściej zastępowana jest magistralą szeregową FC (Fibre Channel). Przy zastosowaniu tego samego protokołu można łączyć urządzenia na odległość do 10 kilometrów, a tzw. Arbitrated Loop (FC-AL) umożliwia zasięg do 126 kilometrów. Transfer danych waha się pomiędzy 100 a 400 MB/s. Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że SCSI, a później SAS (Serial Attached SCSI) jeszcze przez wiele lat pozostanie (z wzrastającym udziałem wariantu FC) dominującą techniką w segmencie komputerów niebiurkowych. Inwestycje w sprzęt i oprogramowanie, a także już wykorzystywana. ogromna infrastruktura są więc bezpieczne. Wiedza fachowa i umiejętności obsługujących je ludzi też nie pójdą na marne.
1.1. Historia W sierpniu 1981 r. w amerykańskim czasopiśmie "Electronic Design" zaprezentowano po raz pierwszy standard SASI (Shugart Associates System Inteface), nad którym firma Shugart pracowała od roku 1979. Część elektryczna standardu była porównywalna z dzisiejszym SCSI-1, choć zestaw rozkazów był dużo prostszy.
Ta nietypowa (dziś powiedzielibyśmy proprietary) magistrala przekształciła się od roku 1982 w ogólnie obowiązujący standard magistrali z symetrycznymi sterownikami (sterowniki w przeciwtakcie i różnicowe). Istotny udział miały urządzenia peryferyjne firmy NeR (www.ner.com, dzisiaj LSI Logic). Od kiedy normowaniem standardu zajęła się ANSI (American National Standards Institute, www.ansi.org), nazwę zmieniono na SCSI. Pierwsza wersja normy (X3.131-1986, Project 3750, ISO/IEC 9316), dziś znana jako SCSI-1, została zatwierdzona w roku 1986.
Około roku 1987 rozpoczęto intensywne prace nad Wide SCSI, czyli poszerzeniem magistrali z 8 do 32 bitów. Tym samym zapoczątkowano też wieloletnie debaty o wtykach i kablach. Z tego względu 32-bitowa Wide SCSI jest praktycznie dziś niespotykana. Wszystkie współczesne warianty SCSI korzystają z 16-bitowej transmisji równoległej, z kablami w wariancie (P) ze standardu SCSI-l wraz z Fast SCSI rozpoczęto też badania na impedancją kabli i materiałami, z jakich je wykonywano. Fast SCSI, zdefiniowana w standardzie SCSI-2, umożliwia transfer ok. 10 MB/s (w trybie synchronicznym), wobec niecalych 5 MB w SCSI-1. Połączenie Fast i Wide umożliwia dziś transfer 320 MB/s przy 16-bitowej. równoległej transmisji. Dużo większe szybkości uzyskuje SCSI-3 z transmisją szeregową (Fibre Channel).


(…)

… magistrali. W protokole SCSI rozróżnia się asynchroniczną transmisję danych (stan początkowy) od transmisji synchronicznej z uzgodnioną szybkością. Terminy "asynchroniczna" i "synchroniczna" mają w SCSI znaczenie odbiegające od powszechnie przyjętego, Nie chodzi o określenia czasowe czy zależności, lecz o logiczną kolejność następstw w fazie negocjacji (handshake).
W magistrali SCSI nie ma częstotliwości…
… są często wspólne komponenty. Ethernet gigabitowy przejął już układy i metodę kodowania 8B/10B, opracowane do Fibre Channel. Serial ATA (SATA) i Serial Attached SCSI (SAS) również korzystają z kodowania 8BI1 OB. Podobnie jak SATA, SAS korzysta z połączeń punkt-punkt. Jednak w celu podwyższenia dopuszczalnej liczby urządzeń SAS wykorzystuje też tak zwane ekspandery. SAS przejmuje kable opracowane do SATA…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz