Scott Walter - Waverley

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1036
Wyświetleń: 2240
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Scott Walter - Waverley - strona 1 Scott Walter - Waverley - strona 2 Scott Walter - Waverley - strona 3

Fragment notatki:


Waverley albo lat temu sześćdziesiąt - Walter Scott Sir Walter Scott urodził się 15 sierpnia 1771 roku w Edynburgu. Był szkockim powieściopisarzem i poetą. Wychowywał się, a potem studiował prawo w rodzinnym Edynburgu, a następnie poszedł w ślady ojca, zostając adwokatem i sądowym urzędnikiem. Interesował się folklorem i historią Szkocji. Korzystał z tej tematyki w swojej twórczości i zapoczątkował w Anglii znamienne dla epoki romantyzmu zainteresowanie kulturą i twórczością ludową. Początkowo zajmował się głównie poezją, lecz po ukończeniu 40 lat zmienił profil swojej twórczości literackiej, pisząc przede wszystkim powieści. Jego główną domeną były powieści historyczne, w których łączył realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Scott pobudził zainteresowanie baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji. Tematyka jego powieści dotyczyła często dziejów pogranicza szkocko-angielskiego na przełomie XVII-XVIII wieku, a w dziełach późniejszych zajmował się angielskim i francuskim udziałem w wyprawach krzyżowych. Zmarł 21 września 1832 roku w Abbotsford.
Walter Scott jako twórca narracji trzecioosobowej : Powieści Waltera Scotta są zakorzenione w XVIII-wiecznej tradycji realistycznej powieści społecznej. Obecność narratora zaznaczona jest dyskretnie, komentarze autotematyczne nie są rozwlekłe, nie akcentują więc tak mocno fikcyjności dzieła. W powieściach Scotta narrator przedstawia wydarzenia z odległej perspektywy czasowej, występuje w roli historyka opisującego wydarzenia w taki sposób by wzbudzić zainteresowanie czytelnika. Pojawiają się nawiązania do dzieł, cytaty, dygresje narratorskie anachroniczne względem czasu akcji, nie burzą one jednak w sposób ostentacyjny narracji, są raczej jej urozmaiceniem. Świat przedstawiony złożony jest z elementów fikcyjnych i realistycznych których główną funkcją artystyczną było przedstawianie rzeczywistości czasów minionych.
Na losy jednostek wpływ mają czynniki zewnętrzne np. wydarzenia historyczne, Scott celowo więc tworzył głównego bohatera biernego i chwiejnego czyniąc prawdopodobnym jego uczestnictwo w różnych środowiskach i wydarzeniach. U Scotta postacie drugoplanowe, typowe, są często bardziej zajmujące niż główny bohater. Główny bohater jest tylko osią wydarzeń gdzie ważne jest samo życie, a nie człowiek . U Scotta wzmocniona została rola dialogu, gdzie w sposób bezpośredni mogły zetrzeć się ze sobą odmienne poglądy.
Waverley : Na karcie tytułowej powieści nie widniało nazwisko autora, pomimo czego podbiła ona od razu Szkocję, Anglię, całą Europę i Stany Zjednoczone. Utwór stał się wzorem dla romansów historycznych poszczególnych narodów.


(…)

… Waverleya składa się z dwóch zasadniczych wątków: wątku uczuć trojga osób: Waverley, Róża, Flora i wątku przygód Edwarda jako jakobity. Waverley, młody Anglik, oficer pułku dragonów stacjonowanego w Szkocji, odwiedza starego barona Bradwardine'a w Tulmy-Veolan, przyjaciela swego stryja i opiekuna. W czasie odwiedzin, trwających kilka tygodni, córka barona, Róża, zakochała się w młodzieńcu wprowadzającym…
… wprowadzenia z powrotem na tron dynastii Stuartów. Na tle uczucia Róży do Waverleya, z którego on nie zadaje sobie sprawy, dochodzi do nieporozumienia między Fergusem a Waverlejem, stanowiącego jeden z barwniejszych epizodów powieści. Po odjeździe Flory do Francji,po śmierci brata, uczucie Waverleya do Róży, istniejące podświadomie, odzywa się z całą siłą. Skłania go nawet do podjęcia ryzykownej podróży…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz