Schemat etnograficzny - czynności

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Schemat etnograficzny - czynności - strona 1

Fragment notatki:

SCHEMAT ETNOGRAFICZNY Jakie czynności badacza organizuje schemat? Schemat etnograficzny w badaniach nad edukacją organizuje czynności badacza zmierzające do skonstruowania teorii ugruntowanej, opisującej i wyjaśniającej kulturowe konteksty funkcjonowania środowisk edukacyjnych. Narzuca badaczowi formalne rygory gromadzenia danych oraz weryfikacji formułowania wyjaśnień. Centralną kategorią wyjaśniającą zjawiska edukacyjne jest proces co oznacza, że teoria ugruntowana zmierza do pokazania badanych zjawisk w ujęciu procesualnym. Dla badacza oznacza to, że wkracza on w teren, w którym toczy się życie codzienne. Zaobserwowane zjawisko ma swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wymiary te jednak nie są dostępne dla badacza musi więc on tak ukierunkowywać swoją uwagę, aby zbierać dane pozwalające krok po kroku , odkrywać powiązania między faktami, prowadzące do odtworzenia danego procesu. Schemat etnograficzny (formalne rygory zbierania danych):
Organizuje bardziej podążanie za danymi, niż ich poszukiwanie w oparciu o wcześniejsze sformułowane oczekiwania.
Wyklucza kreowanie danych, czyli prowokowanie wymyślonego przez badacza przebiegu zdarzeń.
Nie istnieje wzorzec, do którego można porównać dane, by ocenić ich wartość, mają one zawsze status hipotetyczny do chwili gdy wniosek na nich zbudowany nie zostanie zweryfikowany.
Zbieranie danych musi być na bieżąco łączone z ich weryfikacją za pomocą różnych rodzajów triangulacji.
Organizuje swoisty stosunek badacza do czasu.
Łączenie danych w większe całości nie odbywa się wg zasad „jakieś” logiki czy logiki „wewnętrznej badacza” lecz wg zasad logiki odkrywanego stopniowo procesu społecznego.
Główne założenie schematu etnograficznego - zachowanie nie jest reakcją na bodziec. Z danych wyprowadza się twierdzenia hipotetyczne (wyjaśnienia) i na danych się je weryfikuje. Jakie zmienne są szacowane? W schemacie etnograficznym są to zmienne jakościowe oraz rzadziej zmienne ilościowe operacjonalizowane na skali nominalnej, a wyjątkowo na porządkowej. Badacz nie ustala wartości zmiennych, zawsze ma do czynienia ze zmiennymi losowymi. Nie przesądza też o tym, która zmienna będzie niezależną a która zależną. Co kieruje badaniem? Badaniem kierują badania badawcze. Na początku jest to pytanie ogólne które zakreśla obszar wstępnych poszukiwań. Stopniowo pojawiają się pytania szczegółowe, naprowadzające badacza na kolejne obszary danych. Obok pytań czynnościami badaczy kierują także hipotetyczne wyjaśnienia wymagające weryfikacji. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz