Sakramentologia - wykład 8: sakrament święceń

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sakramentologia - wykład 8: sakrament święceń - strona 1 Sakramentologia - wykład 8: sakrament święceń - strona 2

Fragment notatki:

Sakrament świeceń - kapłaństwo w centrum. ST -kapłan składał ofiarę- ślad, zapowiedź jedynego kapłana w NT.
-razem z przyjęciem Chrystusa odwraca się sytuacja kapłaństwa w ST i jedynym kapłanem jest J.C.- pośrednik miedzy Bogiem a ludźmi. Kapłaństwo to pośredniczenie ofiarnicze - między ludźmi a Bogiem. Kapłani ST składali liczne ofiary. Dziś tym ofiarnym barankiem jest Chrystus. Jest ofiarą i ołtarzem. Jest tak dlatego, że Chrystus jest osoba boską- przyjmuje ludzkie ciało, staje się kapłanem. Jest Bogiem i człowiekiem. Składając ofiarę, jednocześnie ją przyjmuje. Innego kapłaństwa nie ma. Protestanci odrzucili sakrament święceń, gdyż jedynym kapłanem jest J.C. Sam Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa - ustanawiając tych, którzy mieli sprawować Eucharystię- wybrał apostołów, oni zaś następców- jest to źródło sakramentu.
Różnica między kapłaństwem Chrystusa a osobami wyświęconymi
 
Chrystus
 
 
 
 Bez Maryi nie było by człowieczeństwa
 Chrystusa. Ona daje Chrystusowi człowieczeństwo.  
 
 
 
Wyświęceni: diakoni, prezbiterzy, kapłani, biskupi.
Uczestniczymy w kapłaństwie
Chrystusa na mocy chrztu.
Funkcje:
-królewska
-kapłańska-składamy ofiarę
-prorocka
 
 
 
 
 
Chrystus: fideis laici
 
 
 
  Wyświęceni maja udział w funkcji Chrystusa : - prorocka - urzędowe głoszenie (diakoni). Głoszenie potwierdzone świadectwem życia lub odwrotnie (diakoni, prezbiterzy, biskupi)
- kapłańska - sprawowanie sakramentu, zwłaszcza Eucharystii (kapłani, biskupi) -królewska sprawowanie posługi pasterskiej- biskupi
W kapłaństwie powszechnym mówimy o dwóch funkcjach: o królewskim kapłaństwie - panowanie nad sobą, służba innym; o funkcji prorockiej - dawanie świadectwa..
Biskup ma pełnię sakramentu święceń- decyduje o wszystkim w diecezji
 
Szafarzem sakramentu jest biskup diecezjalny albo wyznaczony przez niego. Przyjmujący to mężczyzna. W 1994 roku JPII napisał list pasterski „Świecenia kapłańskie”- kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom. Orzeczenie to powinno być uznane przez wszystkich wiernych kościoła za ostateczne.
 
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz