Rzym i świątynie rzymskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rzym i świątynie rzymskie - strona 1 Rzym i świątynie rzymskie - strona 2

Fragment notatki:

ETRUSKOWIE W mieście etruskim, a potem rzymskim były zawsze dwie drogi główne - cargo i dekumanos .
RZYM (miasto na 7 wzgórzach)
753 r.p.n.e. - założenie Rzymu (prawdopodobnie powstał 200 lat wcześniej) Palatyn - wzgórze, na którym założono Rzym, Kapitol - inne wzgórze.
Rzymianie początkowo podlegali Etruskom, później ich przegonili. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego Rzym liczył 1 mln mieszkańców i był największym miastem w Europie.
- Koloseum
- termy (łaźnie królewskie)
- klaka maksima - układ ściekowy
Rzymianie byli świetnymi inżynierami. Forum (Rzym) = agora (Grecja) = rynek Kastrum romanum - obóz rzymski.
Miasta rzymskie zawsze były nieco bardziej równoleżnikowo rozciągnięte. Pretorium - siedziba dowództwa. Na dawnych obozach powstawały miasta.
FLORENCJA
Wraz z Wenecją były największymi miastami w Italii. Przebieg ulic w starej części tych miast jest zupełnie inny niż w nowych. Merkato vehio - stary rynek.
PAVIA
W średniowieczu była to stolica germańskiego państwa Longobadów, obecnie jest to miasto we Włoszech. Też widoczne w tym mieście cargo i dekumanos.
OSTIA
Miasto założone w IV w.p.n.e., kiedyś zagranica rzymska, później wewnątrz państwa rzymskiego. Najstarsza część tego miasta to obóz wojskowy. Liczne kamienice.
POMPEJE
24 sierpnia 79 r.n.e. Wezuwiusz eksplodował. Było to bardzo bogate miasto. 1748 rok - odgrzebanie Pompeii - rewolucja architektoniczna - rozpoczyna się klasycyzm. Trujące gazy spowodowały, że ludzie mieszkający w Pompejach i pobliskich miasteczkach, np. Herkulanum, dusili się we śnie. Miasta zostały przykryte warstwą o grubości 7 metrów.
ŚWIĄTYNIE RZYMSKIE
Rzymianie przy świątyniach robili schodki tylko z przodu, w greckich świątyniach schody obiegają je dookoła. Oprócz świątyń prostokątnych budowano świątynie na planie centralnym (głównie na planie koła). Filipejon - świątynia okrągła (w Grecji), Świątynia Św. Westy na Forum Romanum - przykład z Włoch.
Dopiero w XIX wieku pojawia się kategoria „zabytek”. Swego czasu chrześcijaństwo w Rzymie niechętnie patrzało na starożytne budowle (burzono je - pozyskiwano w ten sposób wapno, materiały budowlane). Świątynia rzymska, choć najpiękniejsza, była pogańska - przestano je akceptować i zaczęto niszczyć. Znaczna część świątyń rzymskich została rozebrana przez chrześcijan. Świątynie centralne miały więcej szczęścia - więcej ich przetrwało, np. Panteon (świątynia wszyskich bogów) powstały w I w.n.e. nie został zniszczony, bo był nietypowy - nie przypominał klasycznej świątyni na planie prostokąta. Panteon został przejęty przez chrześcijan na kościół (nie mylić

(…)

…, bo był nietypowy - nie przypominał klasycznej świątyni na planie prostokąta. Panteon został przejęty przez chrześcijan na kościół (nie mylić Panteonu z Partenonem!). Okulus - dziura w kopule Panteonu. Wnętrze tej świątyni to potężna hala. Dzięki konstrukcjom łukowym budowle rzymskie miały dużo przestrzeni w środku.
Każdy cesarz rzymski miał ambicję by wznieść swoją bazylikę, swoje termy, swój łuk triumfalny.
Cyrcus Maximus - największa arena sportowa Rzymu. Tu odbywały się zawody, wyścigi rydwanów. Również tu, gdzie dziś znajduje się bazylika św. Piotra, znajdował się cyrcus, gdzie odbywały się zawody. W tym miejscu zmarł i został pochowany św. Piotr. Cesarz Konstantyn zdecydował, by w miejscu grobu św. Piotra wybudować kościół. Początek średniowiecza - powstał najważniejszy kościół chrześcijaństwa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz