Ruchy bryły - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruchy bryły - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

Ruchy bryły: płaski, kulisty, postępowy, śrubowy. Ruch płaski jest to taki ruch bryły, w którym odległości wszystkich punktów ciała od pewnej nieruchomej płaszczyzny są stale jednakowe. Wszystkie punkty ciała poruszają się w płaszczyznach równoległych do danej płaszczyzny nieruchomej.
Ruch kulisty jest to taki ruch bryły, przy którym jeden z punktów układu ruchomego związanego z bryłą jest nieruchomy. Punkt ten nazywamy środkiem ruchu kulistego. Ruch śrubowy jest to ruch przy którym obraca się ona wokół nieruchomej prostej i jednocześnie przemieszcza postępowo wzdłuż tej prostej.
Ruch postępowy jest to ruch w którym dowolna prosta należąca do tego ciała pozostaje stale równoległa do swego położenia, które zajmowała w pewnej dowolnie obranej chwili, np. w chwili początkowej.
Prędkość i przyspieszenie bryły w ruchu śrubowym.
Stosunek prędkości postępowej do prędkości kątowej nazywamy parametrem ruchu śrubowego =u/=ds/d
Skok ruchu śrubowego jest to przemieszczenie bryły w czasie pełnego obrotu h=2
Prędkość w ruchu śrubowym wyraża się wzorem v=(u2+r22)
Rzuty prędkości wszystkich punktów bryły poruszającej się ruchem śrubowym na oś ruchu śrubowego są sobie równe. Określenie precesji regularnej. Przykłady
Jest to szczególny przypadek ruchu kulistego ciała sztywnego, który charakteryzuje się tym, że kąt nutacji jest stały, a prędkość kątowa obrotu własnego i prędkość kątowa precesji mają stałe wartości. Zgodnie z tym: ponieważ dlatego prędkość kątowa nutacji jest równa zeru i chwilowa prędkość kątowa ciała  równa jest sumie geometrycznej prędkości kątowej obrotu własnego i prędkości kątowej precesji, czyli =1+2
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz