Ruchliwość społeczna i jej rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2534
Wyświetleń: 9583
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruchliwość społeczna i jej rodzaje - strona 1 Ruchliwość społeczna i jej rodzaje - strona 2 Ruchliwość społeczna i jej rodzaje - strona 3

Fragment notatki:

7. Ruchliwość społeczna Pojęcie i typy ruchliwości społecznej. Wyniki badań nad ruchliwością społeczną w Polsce i na świecie. Pojęcie i typy ruchliwości społecznej - badacz i rodzaje - Sorokin Ruchliwość społeczna - oznacza przechodzenie jednostek lub grup z jednego miejsca struktury społecznej w inne.
Źródła ruchliwości - przekształcenia struktury społecznej, zwłaszcza zmiany w społęcznym podziale pracy, liczbie i rodzajach miejsc pracy oraz strukturze zatrudnienia. Zmiany te powodują przesunięcia w w dotychczasowym układzie pozycji społecznych. Ruchliwość strukturalna - przejście od jednego do drugiego typu społeczeństwa w wyniku jakichś czynników np. kataklizmów.
Ruchliwość wymienna - zmiana pozycji w ramach istniejącej struktury społecznej. Nie wiąże się ze zmianami struktury społecznej.
Ze względu na przestrzeń społeczną, w której odbywają się przemieszczenia jednostek : - ruchliwość pozioma - przejście jednostki z jednej grupy społecznej do drugiej, umieszczonej na tym samym poziomie stratyfikacji społecznej, np. ruchliwość terytorialna, zawodowa.
- ruchliwość pionowa - zmiana pozycji społecznej jednostki - awans społeczny lub degradacja społeczna - awans lub degradacja ekonomiczna, zawodowa, polityczna.
Ruchliwość wewnątrzpokoleniowa - wewnątrz tego samego pokolenia, zmiana pozycji społecznych jednostki w okresie jej życia.
Ruchliwość międzypokoleniowa - między następującymi po sobie pokoleniami np. różnice między dziećmi i rodzicami w tym samym okresie życia.
Ruchliwość indywidualna - przemieszczanie się jednostek w strukturze społecznej.
Ruchliwość zbiorowa - zanik lub zmiana pozycji w społeczeństwie całych grup zawodowych, warstw i klas społecznych. Ruchliwość międzygrupowa - między róznymi grupami.
Ruchliwość wewnątrzgrupowa - w obrębie danej grupy zawodowej.
Społeczeństwa w których nie występuje ruchliwość to zamknięte, w których wystepuje otwarte. David Glass - badacz ruchliwości.
Wyniki badań nad ruchliwością społeczną w Polsce i na świecie. Ruchliwość międzypokoleniowa w Polsce to dominujące zjawisko.
Ruchliwość zbiorowa - robotnicy i inteligencja w PRL-u.
Badania dwa nurty - ustalenie rozmiarów ruchliwości i otwartości struktury społecznej, drugi to analiza wzorów ruchliwości. Analiza natężenia ruchliwości : Lipset i Bendix - ruchliwość towarzyszy uprzemysłowieniu, odrzucili, że w USA jest większa ruchliwość.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz