To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
RUCH NARODOWO-DEMOKRATYCZNY (WSZECHPOLACY)
Od 1895 we Lwowie grupa działaczy wydawała „Przegląd wszechpolski” skąd wzięła się nazwa wszechpolacy.
GENEZA RUCHU NARODOWO-DEMOKRATYCZNEGO I Od 1864 następował proces rozwoju pozytywizmu - pozbawiony pierwiastka narodowego, gloryfikował pracę , a czasem nawet lojalność wobec zaborców ; blisko mu było wręcz do kosmopolityzmu (obywatel świata). Rozwijał się ruch socjalno - kosmopolityczny , bowiem tylko w PPS i PPSD dostrzegały konieczność walki o niepodległość. W innych organizacjach kwestia ta została całkowicie pominięta. SDKP i L uważała wręcz, że nie ważne pod czyim panowaniem znajduje się robotnik, ważne, by były zachowane regulacje socjalne.
II Nasilała się akcja wynarodowienia w zaborze pruskim i rosyjski. W Galicji miała miejsce autonomia galicyjska.
W Warszawie w latach 60-tych XIX w. Jan Popławski i Józef Potocki ( pseudonim Marcin Bohusz ) wydawali pismo „Głos”, nawiązujące do tradycji TDP. Gloryfikowali powstania narodowowyzwoleńcze, krytykowali warstwy uprzywilejowane, oskarżając szlachtę o niepowodzenia powstań .
Na emigracji po powstaniu styczniowym znalazł się Zygmunt Miłkowski ( pseudonim Teodor Tomasz Jeż ) . Wydawał on broszurę polityczną „ Rzecz o obronie czynnej i o skarbie narodowym” . Twierdził w niej, że należy zarzucić pojęcie obrony biernej , w tym czasie nie zalecał powstania, lecz uważał, że w razie nasilenia prześladowań należy zastosować opór czynny. Mówił więc „tak „ dla powstania, ale w odpowiednim momencie, gdy zaistnieje sprzyjająca sytuacja międzynarodowa . Domagał się także utworzenia skarbu narodowego w którym gromadzone byłyby środki na przyszłe powstanie. Prekursorem ruchu narodowego był więc półkownik Miłkowski . Następnie zastąpił go Zygmunt Balicki. Utworzył on Związek Młodzieży Polskiej o kryptonimie „Zet” zajmujący się przygotowaniem kadr dla ruchu narodowego w Polsce.
LIGA POLSKA W 1887 Zygmunt Miłkowski założył organizację o nazwie Liga Polska, która nie mogła istnieć w konspiracji, podejmowała więc różne inicjatywy, działania. W 1894 w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej Liga Polska zorganizowała manifestację w Warszawie podkreślającą polskość, ducha narodowego tkwiącego w Polakach . Rosjanie rozbili tą manifestację , przyczyniając się tym do rozbicia Ligii Polskiej. Jednak w 1894 Liga Polska przemianowana została w Ligę Narodową ( endecja od skrótu ND). Na czele Ligii Narodowej stanął Roman Dmowski (*** przed i po I wojnie o suwerenną Polskę walczyć będą Piłsudski i Dmowski - przeciwnicy , w pewnym momencie zakochani nawet w jednej kobiecie ).
Od 1895 Liga wydaje „Przegląd wszechpolski” oraz ,również w tym czasie , pismo „Polak” miesięcznik adresowany do polskiego chłopa. Zawierał on najprostszą wiedzę, najprostsze informacje, takie by chłop potrafił to zrozumieć i odpowiednio odebrać. Program ruchu narodowego opublikowano w 1897. Liga Narodowa chciała przyszłą Polskę oprzeć na warstwie chłopskiej , najliczniejszej grupie społecznej . Widzieli w nich największą siłę, ponieważ chłopi nigdy nie współpracowali z zaborcami , nie byli serwilistami , nie dziękowali władcom na przykład za autonomię , świadomie nigdy nie współpracowali - w trakcie rabacji zostali przecież zmanipulowani.
(…)
… przecież zmanipulowani.
Narodowa Demokracja nie brała jednak pod uwagę ludu jaki był wówczas zastany w Polsce , byli to bowiem ludzie głupi nie wyrobieni intelektualnie. Głównym zadaniem stało się więc edukowanie chłopa pod względem społecznym - sprawienie by posiadał informacje o bycie państwa , by w walce o niepodległość chłop stanął w szeregu armii i by walczył świadomie.
W drugiej połowie XIX w. polska burżuazja musiała rywalizować z burżuazją żydowską . Bardzo często to Polak był robotnikiem , a właścicielem Żyd. Pod koniec XIX w. rozwinął się także syjonizm ( nacjonalizm żydowski) co sprawiło, że doza nacjonalizmu stawała się niebezpieczna . W 1903 Roman Dmowski wydał książkę „ Myśli nowoczesnego Polaka” stanowiącą niemal sacramentum dla każdego narodowca. Narodowa Demokracja mimo, że chciała oprzeć Polskę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)