Ma 1,5 strony. Można w niej znaleźć takie zagadnienia jak: IBM, Microsoft, Apple.
Rozwój technologii informatycznej i telekomunikacyjnej:
W roku 1943 Thomas Watson, założyciel IBM, prognozował, że zapotrzebowanie na komputery wyniesie 5 sztuk!. Przez całe życie negował tezę, iż komputer stanie się dobrem powszechnym.
Trzynaście lat później tuż przed śmiercią przekazał firmę synowi J. Watsonowi Jr., który zintensyfikował prace nad komputerami i ich dystrybucją stając się „Najwspanialszym kapitalistą w dziejach”(Tytuł nadany przez czasopismo „Fortuna” w 1987 roku).
Kolejne lata pokazały, że „nowoczesne zabawki stworzone przez konkurenta IBM, Kena Olsena szefa DEC, zyskują coraz większe społeczne zainteresowanie. Potęgują tym samym popyt na zakup prawdziwego komputera.
Rok 1984 był totalną rewolucją na rynku komputerowym. Pojawił się model Macintosh z procesorem Motoroli wzbogacony kolorowym monitorem, z łatwą obsługą za pomocą myszy i przejrzystych okienek. Firma Apple zdynamizowała rozwój tej branży i sprawiła, iż komputer stał się dobrem powszechnego użytku.
Historia branży komputerowej przeżyła kolejny rozkwit w chwili wkroczenia na rynek firmy Billa Gatesa - Microsoft . Firma ta jest największym udziałowcem w rynku oprogramowania.
Ewolucja technologii informatycznej jest procesem zapoczątkowanym w latach 40 -tych, jednak tempo jej rozwoju zwiększyło się od tamtego czasu. Obecnie nowinki pojawiają się i starzeją na przestrzeni jednego roku. Dynamika ta pozwala twierdzić, iż w przyszłości komputery staną się dobrem, bez którego trudno będzie żyć, przyspieszy to spadek cen obserwowany od kilku lat.
Równolegle do rewolucji komputerowej w podobnym tempie dokonywała się rewolucja w dziedzinie telekomunikacji. Wyzwaniem dla tej branży jest skrócenie czasu przesyłania dużej ilości informacji, zróżnicowanych ze względu na funkcje i trafiających bezpośrednio do użytkownika. W ostatnich latach - Świat przekonał się o potędze możliwości w tym zakresie. Telefonia komórkowa , Internet, narzędzia pozwalające na łączenie komputerów w systemy o zróżnicowanych konfiguracjach , to dowody na dynamiczne tempo rozwoju telekomunikacyjnego. Dopełnieniem w przyszłości ma się stać serwer stworzony przez Oracle, który pozwoli na odpłatne ściąganie oprogramowanie z Internetu, jednocześnie zmniejszając koszt programów do minimum.
Zdaniem P. Druckera:
„Istotą rewolucji, o której tu mówimy, jest to, że niweluje ona znaczenie odległości prawie bez kosztów.”
Obie powiązane ze sobą rewolucje doprowadziły do wykształcenia się społeczeństwa informatycznego, które stanowi najwyższy wymiar globalizacji.
Wnioski dla przedsiębiorstw:
Przedsiębiorstwa XXI wieku muszą się przygotować do prowadzenia tzw. e-biznesu. Polega to na organizowaniu przedsięwzięć gospodarczych za pośrednictwem coraz doskonalszych nośników i systemów informatycznych.
(…)
… się rewolucja w dziedzinie telekomunikacji. Wyzwaniem dla tej branży jest skrócenie czasu przesyłania dużej ilości informacji, zróżnicowanych ze względu na funkcje i trafiających bezpośrednio do użytkownika. W ostatnich latach - Świat przekonał się o potędze możliwości w tym zakresie. Telefonia komórkowa , Internet, narzędzia pozwalające na łączenie komputerów w systemy o zróżnicowanych konfiguracjach…
…, biurowce, zostaną zastąpione organizacją wirtualną, czyli abstrakcyjnym tworem.
Praca będzie organizowana na zasadzie zespołów zadaniowych, nastawionych na wyniki a nie na czas pracy. Tendencyjne stanie się zmniejszanie kosztów stałych, związanych ze świadczeniem pracy na rzecz kosztów zmiennych. Powszechne staną się elastyczne formy zatrudnienia m.in. e-lance-Economy . Polega ona na tworzeniu organizacji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)