To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ROZWÓJ STOKU (1) STOK - każda nachylona powierzchnia pomiędzy kulminacją wzniesienia a jego podnóżem.
Teoria - rzadko coś ma 0 o , przeważnie zawsze nachylenie .
Praktyka - nachylenie od 2 0 i wyżej.
Różne profile podłużne stoków.
Stoki różnicują się pod względem:
Kształtu (wypukłe, wklęsłe, prostoliniowe). Na stokach o różnym kształcie mamy do czynienia z różnymi procesami lub też ich natężeniem. Efektywność kształtowania rzeźby stoku jest zależna od jego kształtu. Stok wypukły - większy transport Nachylenia - inne rzeczy w zależności od nachylenia
Długości - kulminacja oddalona od podnóża w różnych odległościach. Formowanie się spływu na powierzchni stoku. Np. opad - na dłuższy stok, woda zbierana na większej długości - większy transport np. mineralny GENEZA STOKÓW:
WULKANIZM - siły endogeniczne stworzone przez działalność wulkaniczną.
TEKTONKA - różnicowania wzdłuż uskoków, zasunięć. PROCESY ZEWNĘTRZNE (stworzenie założenia):
EROZJA - wcinanie się rzek np. wylot doliny z gór, różne założenia:
Zbocze tektoniczne.
Zbocze dolin (rzeka wcina się w zbocze) AKUMULACJA - nierównomierna, np. Pojezierza - z lądolodu wytopiła się różna ilość materiału.
Od chwili narodzin są przekształcane przez czynniki zewnętrzne. Zwłaszcza siła grawitacji.
PROCESY STOKOWE - przemieszczanie materiału skalnego w dół, pod wpływem oddziaływania siły grawitacji i przy udziale wody, lodu i organizmów żywych. Musi być związek z nachyloną powierzchnią.
RUCHY MASOWE - przemieszczanie mas skalnych i zwietrzelinowych pod wpływem siły grawitacji. Eliminacja działania wody ( i lodu).
Erozja wodna na stoku - pojedyncze ziarna mineralne, muszą być oderwane, woda niesie materiał, 1 ziarno to 1 zdarzenie.
Ruchy masowe - wprowadzenie w ruch równocześnie dużych ilości materiału.
PODZIAŁ RUCHÓW MASOWYCH: Grubość przemieszczanej warstwy: może być to kilka mm jak i kilkadziesiąt metrów np. płytkie lub głęboko zakorzenione ruchy masowe
Zasięg powierzchniowy - np. osuwisko, obszar stoku np. punktowy lub wiele km 2 Prędkość ruchu (ruch m/s lub wiele lat)
Częstotliwość występowania (w Beskidach osuwiska w stanie permanentnego ruchu - wywołanego przez np. ulewy które uaktywniają ruchy masowe, w stanie uśpienia - Bardo 400 lata ciszy)
PODZIAŁ RUCHÓW MASOWYCH ZE WZGLĘDU NA MECHANIZM PRZEMIESZCZANIA: Ruchy mas skalnych w powietrzu (całkowicie lub częściowo - bez kontaktu, lub sporadyczny kontakt z podłożem).
(…)
…. Stożki usypiskowe .- forma rzeźby Największe nachylenia.
Cechy: większy materiał u podstawy, podnóża (energia potencjalna powoduje, że mogą pokonać dużą drogę); mały materiał może się zaklinować. Wyraźne gromadzenie się materiału różnej wielkości w różnych częściach stożka - zwane jest segregacją (także przy rzekach - segregacja materiału).
Obryw skalny (np. Wadi Zin, ryft Morza Martwego, Izrael) Spory…
… Morza Egejskiego, Turcja
Predyspozycje geologiczne, strukturalne (powierzchnia nieciągłości). Powierzchnie muszą być odpowiednio zorientowane co do stoku.
Osuwiska rotacyjne (obrotowe) wielokrotne - równocześnie lub sukcesywnie. Powierzchnie poślizgu nie są powierzchniami strukturalnymi, tworzą się najczęściej pod wpływem ciężaru warstw wyżej leżących (nacisku). Tworzy się powierzchnie zmęczenia.
Np…
…, Karkonosze - woda przepoiła rumosz skalny, spływał ze stoku w dół
GEOMORFOLOGICZNE ZNACZENIE SPŁYWÓW GRUZOWYCH
Strefa oderwania np. Północny stok Babiej Góry 800 metrów Rynna spływu z wałami bocznymi Strefa akumulacji - brak zachowania struktury, różne miejsca na stoku, turbulencja spływu Powszechne w Tatrach np. Dolina Pańszczycy, Tatry Wysokie - kilka m/s
PRĘDKOŚĆ RUCHÓW MASOWYCH
Obrywy, odpadanie (3m/sek…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)