Podział osuwisk - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 3269
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział osuwisk - wykład - strona 1 Podział osuwisk - wykład - strona 2 Podział osuwisk - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Podział osuwisk
Rozróżnia się następujące rodzaje ruchów mas gruntu na zboczach: spełzywanie. spływy, osypywanie, obrywanie, zsuwy i osuwiska.
Ze względu na budowę geologiczną stoku i związany z nią charakter powierzchni osuwiskowej, w geologii inżynierskiej wyróżnia się trzy rodzaje osuwisk: asekwentne, konsekwentne i insekwentne (rys. 19.1).
Osuwiska asekwentne (rys. 19.la) tworzą się w jednorodnych gruntach nieuwarst-wionych, np. w glinach, iłach. Powierzchnia poślizgu ma w przybliżeniu kształt powierzchni kołowo-walcowej.
Osuwiska konsekwentne (rys. 19.1b) są to takie osuwiska, których powierzchnie poślizgu są zgodne z jakąś powierzchnią naturalną, istniejącą w budowie geologicznej zbocza, np. z płaszczyzną warstwowania.
Zsuwem, nazywamy obsunięcie się górnej warstwy gruntu po powierzchni poślizgu zbliżonej kształtem do płaszczyzny, a więc są to zsuwy gruntów niespoistych i osuwiska konsekwentne (rys, 19.Ib).
Spływem nazywamy płynięcie masy gruntowej (gruntu przesyconego wodą) bez określonej powierzchni poślizgu, w postaci poruszających się z różnymi prędkościami poszczególnych elementów masy gruntowej, np. spływy skarp na wiosnę (rys. 19.3a).
Obrywem nazywa się oderwanie i runięcie w dół z dużą szybkością mas skalnych (rys. 19.3b).
Osuwiska insekwentne (rys. 19.lc) są to osuwiska, których powierzchnia poślizgu przecina wielowarstwowy masyw stoku w poprzek warstw różnych gruntów. Powierzchnia poślizgu ma kształt złożony (w górnej części stoku ma nachylenie zbliżone do pionowego, które maleje ku podstawie). W celu uproszczenia obliczeń, przyjmuje się zazwyczaj powierzchnię poślizgu jako powierzchnię kołowo-walcową.
Wymienione ruchy mas ziemnych są szczegółowo omawiane w geologii inżynierskiej [27,42,43]. W mechanice gruntów ruchy mas ziemnych dzieli się zazwyczaj na: osuwiska, zsuwy i spływy.
Osuwiskiem nazywamy ruch mas gruntu w dół wzdłuż krzywoliniowej powierzchni poślizgu (rys. 19.2), a więc są to osuwiska asekwentne i insekwentne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz