Rozwiązywanie konfliktów- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwiązywanie konfliktów- opracowanie - strona 1 Rozwiązywanie konfliktów- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Rozwiązywanie konfliktów.
Metod i sposobów rozwiązywania konfliktów jest bardzo wiele; różnice te związane są zarówno z przedmiotem zasięgiem natężeniem czy rodzajami sprzeczności, które stały się źródłem konfliktu. Nie bez wpływu na wybór metod ma określony sposób podejścia do rozwiązywania konfliktu polegający na tym iż raz traktuje się konflikt jako proces szczególny kiedy indziej zaś jako zwykły problem do rozwiązania. Istotny wpływ na wybór metody ma również stwierdzenie w której fazie rozwoju znajduje się dany konflikt. Przy zastosowaniu szerokiej definicji konfliktu wyróżnić bowiem możemy pięć podstawowych faz konfliktu składających się na jego dynamikę. Szósta faza to sytuacja pokonfliktowa która może być zarazem przejściem do fazy pierwszej następnego konfliktu.
Nie wnikając w szczegółowa charakterystykę poszczególnych faz /nie każdy konflikt musi przechodzić przez wszystkie fazy/ stwierdzić możemy występowanie następujących faz /etapów stadiów/ rozwoju konfliktu:
I Faza sprzeczności. Pojawiające się sprzeczności odnosić się mogą do takich stosunków wewnątrz grupowych i międzygrupowych które związane są z realizacją określonych celów interesów dążeń ideałów czy postaw .
II Faza napięcia społecznego. Wyraża się ona najczęściej w zbiorowym niezadowoleniu, poczuciu zagrożenia~ frustracjach; powstaniu barier psychicznych między ludźmi oraz przesunięciu zainteresowań ludzi z płaszczyzny współdziałania na płaszczyznę konfliktu. Fazę I i II określa się niekiedy jako sytuację trudną.
III Faza racjonalizacji sprzeczności, czyli próba ich wyjaśnienia i uzasadnienia. W tej fazie pojawiają się już dość ostre podziały między poszczególnymi grupami społecznymi uwikłanymi w konflikt uniemożliwiającymi ich współdziałanie. Pojawiają się uczucia niechęci uprzedzeń wrogości i nienawiści adresowane do konkretnych osób i grup obarczanych odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację. IV Faza walki. w tej fazie jedna ze stron podejmuje próbę rozwiązania powstałych sprzeczności. nieporozumień i wrogości przez podjęcie walki, która może przybrać bardzo różne formy , np. zagrożenie podjęcia strajku okupacyjnego w przedsiębiorstwie przemysłowym.
V Faza eliminacji konfliktu. Eliminacja konfliktu i przejście do tzw. normalizacji sytuacji nastąpić może na zasadzie bądź to pełnego zwycięstwa nad przeciwnikiem bądź też na zasadzie wyczerpania się wszystkich uczestników konfliktu walką co wiąże się z ich dążeniem do zawarcia ugody. Eliminacja konfliktu nastąpić również może na drodze negocjacji, wzajemnych kompromis6w czy innych form jego rozwiązywania.
Jakie są zatem podstawowe formy rozwiązywania konflikt6w społecznych, niezależnie od stopnia ich złożoności?


(…)

… się konflikt społeczny.
wymiana wizerunków, polegająca na tym, iż każda ze stron dowiaduje się jak jest postrzegana przez drugą stronę; wymiana tych wizerunków przebiega wedle wieloetapowego scenariusza w którym jest miejsce i na indywidualne oceny siebie i innych, na funkcjonowanie własnych "emisariuszy" jak i na wspólne spotkania zwaśnionych stron.
Można oczywiście posłużyć się również maksymą powtarzaną…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz