Rozporządzenie

Nasza ocena:

4
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozporządzenie - strona 1

Fragment notatki:


Rozporządzenie - akt wykonawczy w stosunku do ustawy. Akt normatywny wydawany na podstawie ustawy i w celu wykonania ustawy. Rozporządzenie, aby być wydany, organ wydający musi mieć do tego uprawnienia. Do wydania rozporządzenia jest potrzebna określona legitymacja, która znajduje się w ustawie. Na przykład: Minister zdrowia wyda na podstawie ustawy, rozporządzenie: listy leków za złotówkę. W wydawaniu rozporządzeń istnieje zakaz subdelegacji ( organ uprawniony do wydania rozporządzenia, nie może przekazać uprawnień innemu podmiotowi). Ministrowie resortowi, Krakowa Rada Radiofonii i Telewizji, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów i Prezydent może wydawać rozporządzenia. Zaniechanie prawodawcze - mamy do czynienia, kiedy organ ma prawo wydania aktu prawnego, ale go nie wydaje. Od 2 lat, każdy ma prawo złożyć skargę do sądu (odpowiedniego do organu, który dokonał zaniechania) na zaniechanie prawodawcze, przez dany organ. Ta zasada nie odnosi się do sejmu. Akty prawa miejscowego - są powszechnie obowiązujące na danym terenie (akty powszechnie obowiązujące), akty wykonawcze ( tylko tam gdzie organ samorządowy ma kompetencje, tam może wydać akty prawa miejscowego). ZASADY PAŃSTWA PRAWA: Demokratyczne państwo prawa - doktryna zaczerpnięta z filozofii liberalizmu politycznego (XIX wieczny nurt w Niemczech), za pośrednictwem ma rządzić prawo, a nie osoby. Społeczna nauka kościoła - zawarta w preambule.
Fundamentem istnienia państwa prawnego, była idea praworządności. Praworządności polega na tym, że organy państwowe działają na podstawie i w granicach prawa. Po I wojnie światowej, zasada praworządności zaczęła się łączyć z zasada demokracji (wtedy pojmowaną prymitywnie, jako decyzję większości), połączono również zasadę rządów przedstawicielskich, pochodzących z pełni wolnych wyborów. Prawo europejskie jest ogładzane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Mówiąc o państwie prawa musimy podać postulaty, które będą charakteryzować takie państwo:
w jaki sposób mają działać w państwie jego organy - zasada praworządności, organy muszą uzasadniać swoje postępowanie, aby było one na podstawie prawa i w granicach prawa
właściwości jakie powinny powinno posiadać obowiązujące przepisy prawne:
nie sprzeczne
opublikowane
ogłaszane
odpowiednio zachowane vacatio legis ( adresat przepisu ma odpowiednio dużo czasu, aby przygotować się do zmian w przepisach) zasada lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) - zasada działa w prawie karnym materialnym i w prawie podatkowym. Przepisy może działać z mocą wsteczną, jeżeli obywatele coś zyskują (np. rekompensaty dla osób, które były na robotach przymusowych)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz