Rozmnażanie i rozwój zarodkowy u człowieka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozmnażanie i rozwój zarodkowy u człowieka - strona 1

Fragment notatki:


ROZMNAZANIE I ROZWÓJ ZARODKOWY U CZŁOWIEKA 1.ZAPŁODNIENIE Zapłodnienie ma miejsce ok. 16 - 15 dnia cyklu miesięcznego, który trwa ok. 28 dni.
plemniki żyją co najmniej 3 dni (łał !!! - twardziele) ,
komórka jajowa żyje ok. 48 godzin (ha, ha).
Zapłodnienie zachodzi w jajowodzie; zygota bruzdkuje - 10 dni i jednocześnie przesuwa się ku macicy. - stadium moruli to już ok. 100 komórek - ono powstaje do 6 dnia od zapłodnienia, - kolejne jest stadium blastuli.
W 7 dniu po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy; jajo tzw. płodowe - blastula - ma postać pęcherzyka utworzonego z zewnętrznej warstwy komórek trofoblastu o właściwościach żernych, które niszczą otoczenie błony śluzowej macicy i w ten sposób blastula dociera do naczyń krwionośnych wewnętrznej ściany macicy. Te naczynia krwionośne dostarczają pożywienia. Z części komórek trofoblastu przyległych do błony śluzowej macicy tworzy się łożysko - z zewnętrznej warstwy tzw. embrioblastu rozwinie się zarodek.
Gastrulacja odbywa się w 2 tygodniu w 12 dni po zapłodnieniu; wtedy komórki różnicują się na 3 listki zarodkowe, z których powstają narządy; po 24 dniach zaczyna pracować serce; naczynia krwionośne zarodka napotykają na naczynia łożyska i powstaje pępowina.
W 5 tygodniu po zapłodnieniu z listków zarodkowych powstają :
z ektodermy :
tkanka nerwowa,
skóra;
z endodermy :
układ trawienny,
układ oddechowy;
z mezodermy :
tkanka łączna,
układ limfatyczny,
układ krwionośny,
mięśnie,
szkielet,
chrząstka;
Pod koniec 2 miesiąca od zapłodnienia wszystko jest ukształtowane, zarodek waży 11g, ma 33mm długości, posiada już oczy, ręce, uszy, nogi, narządy wewnętrzne.
Faza rozwoju płodowego rozpoczyna się w 8 tygodniu po zapłodnieniu. Jest ukształtowane łożysko przez które odbywa się wymiana gazowa, odżywianie i wydalanie. Łożysko produkuje także hormony i chroni przed mikroorganizmami. Do płodu przenikają przeciwciała. Przeciwciała matki mogą zabić płód, gdy matka ma RH-, a ojciec RH+. Krew płodu nie miesza się z krwią matki. Płód rusza się, marszczy czoło, kręci głową i kopie, odbiera wrażenia matki.
Na początku 4 miesiąca płód ma 9cm i waży 44g. Wkłada kciuk do buzi i uczy się ssać. Po 5,5 miesiąca płód ma ciało pokryte włoskami (tzw. owłosienie lamugo), reaguje bardzo wyraźnie na bodźce zewnętrzne.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz