Równowagi w układzie trójskładnikowym, diagram gibbsa - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 301
Wyświetleń: 2499
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Równowagi w układzie trójskładnikowym, diagram gibbsa - wykład - strona 1 Równowagi w układzie trójskładnikowym, diagram gibbsa - wykład - strona 2 Równowagi w układzie trójskładnikowym, diagram gibbsa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

GRUPA NR: ZESPÓŁ: ĆWICZENIE NR: 6
Równowagi w układzie trójskładnikowym, diagram Gibbsa.
DATA WYKONANIA ĆWICZENIA:
ZESPÓŁ:
OCENA:
1. WSTĘP TEORETYCZNY:
W układach trójskładnikowych, np.:
woda - ksylen - kwas octowy
woda - toluen - etanol
woda - toluen - metanol
woda - benzen - metanol
woda - chloroform - kwas octowy
woda - benzen - etanol itp.
Obserwuje się ograniczony zakres rozpuszczalności.
Wzajemna rozpuszczalność dwóch praktycznie nie mieszających się cieczy (np. woda - benzen, woda - chloroform itp.) ulega znacznemu zwiększeniu po dodaniu trzeciego składnika, takiego, jak np. metanol, kwas octowy itd. Przy dodaniu pewnej jego ilości mieszanina staje się roztworem jednorodnym.
Np. ilość kwasu octowego powodująca utworzenie układu jednorodnego (jednofazowego) trójskładnikowego woda - chloroform - kwas octowy zależy od temperatury oraz początkowych ilości wody i chloroformu.
Można też zaobserwować sytuację odwrotną. Załóżmy, że niewielką ilość cieczy A (powodującej późniejszą heterogenizację) dolewamy do roztworu BC, w temperaturze T. Po całkowitym rozpuszczeniu nowy układ trzech składników jest wciąż jednofazowy. Dodając dalej substancji A dojść można do stanu, w którym nawet najmniejsza ilość tej substancji nie może się już rozpuścić. W tym momencie następuje utworzenie dwóch faz (heterogenizacja). W jednej z tych faz ułamek masowy/molowy składnika A jest odmienny od tego samego ułamka w drugiej fazie, przy czym wartości ułamków są zdeterminowane w stanie równowagi.
2. CEL ĆWICZENIA:
Celem ćwiczenia jest określenie stężeń, w których występuje zjawisko heterogenizacji / homogenizacji mieszaniny przy założonej temperaturze i wykreślenie izotermy rozpuszczalności na diagramie Gibbsa.
3. ZADANE PARAMETRY:
Na podstawie miareczkowania etanolem układu benzen - woda destylowana aż do uzyskania klarownego roztworu należy wyznaczyć punkty na binodzie ograniczające zakres częściowej rozpuszczalności badanego układu trojskładnikowego. Punkty na binodzie wyznaczyć można przeprowadzając w tej samej temperaturze miareczkowanie roztworu benzen - etanol wodą destylowaną, aż do pojawienia się zmętnienia. Jeśli punkty uzyskane obydwoma sposobami będą leżały na tej samej binodzie (izotermie), uzyskamy potwierdzenie prawidłowości wykonania badania układu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz