Równowaga w gospodarce zamkniętej - Krzywa IS

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Równowaga w gospodarce zamkniętej - Krzywa IS - strona 1 Równowaga w gospodarce zamkniętej - Krzywa IS - strona 2

Fragment notatki:

Równowaga w gospodarce zamkniętej
Równowaga w gospodarce występuje w sytuacji jednoczesnej równowagi na obu rynkach: towarowym i rynku pieniężnym.
Graficzną ilustracją stanu równowagi w gospodarce jest punkt przecięcia krzywej IS oraz krzywej LM
r
IS LM
NPdT
NPpT NPdP I NPpP
NPdP r E E NPdT II IV
NPpT
NPdP III
Y
Y E Punkt przecięcia krzywej LM oraz IS wyznacza określoną kombinację stopy procentowej i dochodu narodowego (r E Y E ), przy której obydwa rynki znajdują się w stanie równowagi.
Przy stopie procentowej r E i dochodzie narodowym Y E ludzie chcą trzymać tyle pieniędzy ile wynosi ich podaż, a z drugiej strony chcą zakupić tyle towarów ile producenci chcą sprzedać.
Gospodarka nie musi znaleźć się w danym czasie w punkcie równowagi.
Mechanizmy gospodarcze przy pomocy polityki makroekonomicznej tzn. polityki fiskalnej i pieniężnej muszą prowadzić do stanu równowagi w gospodarce.
Punkty leżące na prawo od krzywej IS oznaczają nadwyżkę podaży na rynku towarowym. Punkty leżące na lewo od krzywej IS oznaczają nadwyżkę popytu na rynku towarów
Punkty leżące na prawo od krzywej LM oznaczają nadwyżkę popytu na pieniądz, na lewo od LM oznaczają nadwyżkę podaży pieniądza.
I część
Jeżeli gospodarka znajduje się w obszarze pierwszym to cechuje ją nadwyżka podaży na rynku pieniężnym w stosunku do popytu na pieniądz, oraz nadwyżka podaży na rynku towarowym w stosunku do popytu na towary.
Nadwyżka podaży pieniądza w stosunku do popytu prowadzić będzie do spadku stopy procentowej, a nadwyżka podaży towarów w stosunku do popytu prowadzić będzie do spadku produkcji ze względu na niemożność sprzedaży towarów i rosnące zapasy, co spowoduje zmniejszenie dochodu narodowego.
II część
W dalszym ciągu utrzymuje się nadwyżka podaży pieniądza, która prowadzi do obniżenia stopy procentowej dla zapewnienia równowagi na rynku pieniężnym. Natomiast nadwyżka popytu na towary prowadzić będzie do wzrostu produkcji i dochodu.


(…)

… dla zachowania równowagi na rynku pieniężnym musi obniżyć się popyt spekulacyjny na pieniądz, a to wymaga wzrostu stopy procentowej.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz