Rola państwa w procesach industrializacyjnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rola państwa w procesach industrializacyjnych - strona 1

Fragment notatki:

Rola państwa w procesach industrializacyjnych. Rola państwa zawsze była decydująca w życiu gospodarczym. Zakres oddziaływania był bardzo różny w świecie. W krajach zacofanych udział państwa jest duży. Model rewolucji angielskiej był wzorcowy.
Rewolucja powinna odbyć się we Francji, a nie w Anglii. Duch protestantyzmu jest obwiniany o narodzenie się kapitalizmu. Hugenoci (kalwini) byli zaczątkiem, zmian, które powinny nastąpić we Francji. Ale odwołano edykt tolerancyjny we Francji i około 100 000 Hugenotów wyemigrowało do Anglii, Holandii i Prus. Hugenoci przyspieszyli rewolucję, która miała miejsce w Anglii.
Czerwony Kapturek to literatura francuska, która trafiła na tereny niemieckie razem z Hugenotami 
Francja się osłabiła, a Anglia wzmocniła. Francja zaczęła wprowadzać zmiany dopiero po rewolucji Francuskiej (nie rewolucji przemysłowej)
Warunki dla funkcjonowania sił rynkowych w Anglii stworzono dużo wcześniej poprzez:
Zbudowanie mocnego systemu walutowego
Zbudowanie trwałego systemu podatkowego
Zbudowanie trwałego systemu celnego
Prowadzono wojny morskie, budowano imperium kolonialne, zmonopolizowano handel. Wydano akty nawigacyjne w latach 1651-1652. Rozwijała się infrastruktura techniczna. Budowano drogi (utwardzane drogi bite). Stworzono instytucje w dziedzinie administracji publicznej (prawo), Kształcono obywateli, zapewniano ochronę zdrowia. Rozwijał się system oświaty. 5 mln obywateli w 1930 uzyskało prawo głosu. Byli to ci, którzy mieli kapitał i potrafili inwestować. Kapitał kupiecki zamieniano na kapitał przemysłowy. Pieniądze zakumulowano w handlu i inwestowano w maszynę parową. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz