RODZAJE WIĘZI SPOŁECZNYCH: GENETYCZNA (PIERWOTNA)
Rodzina, sąsiedzi, grupa koleżeńska - najwięcej kontaktów. Powstaje i rozwija się na podłożu wspólnoty genetycznej (rodzina), ale częściej na bazie częstych, stałych, trwałych, silnych odniesieniach i związkach o emocjonalnym charakterze ( grupa żeńska, sąsiedzka, rówieśnicza)
STANOWIONA występuje w takich zbiorowościach, w których podział członków i systemy styczności i stosunków zostają narzucone z zewnątrz lub ustalone siła czy też prawem stanowionym przez szersze grupy społeczne (np. państwo). Są to wszelkiego rodzaju internaty, domy poprawcze, więzienia, grupy wojskowe. ZRZESZENIOWA
Powstaje i rozwija się na bazie wspólnych zainteresowań, zamiłowań, talentów, hobby, które łączą ludzi we wspólnym działaniu a pomagają w tym indywidualnie uzdolnienia i predyspozycje np. kibice, wędkarze, numizmatycy.
TERYTORIALNA
Połączeni trzech poprzednich więzi. Powstaje i rozwija się na podłożu wspólnoty terytorium w wymiarze przestrzennym, gospodarczym, społecznym i kulturowym. Łączy ona odniesienia i związki dotyczące trzech wcześniejszych więzi, ponieważ na danym terytorium funkcjonują grupy małe o więzi pierwotnej, grupy duże o więzi stanowionej i grupy o więzi stanowionej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)