1. Charakterystyka i równanie mieszalnikowego bioreaktora okresowego -duża szybkość reakcji; -czas jałowy(wada); -mała wielkość produkcji; -słaba standaryzacja produktu; -dobra elastyczność produkcji; -trudne pomiary i regulacja(bo parametry się zmieniają); -użyteczny przy złożonych wymaganiach hodowli; -sterylizacja in vivo (w ramach czasu jałowego)
brak wejścia i wyjscia
2. Czas przebywania w reaktorze Rzeczywisty czas przebywania reagentów w reaktorze jest ważnym parametrem w projektowaniu reaktorów i zależy od rodzaju przepływu
w danym zakresie stężeń
Proces okresowy ma czas jałowy (bezproduktywny)
Do wyznaczenia rozkładu czasu przebywania służą 2 metody:
-impulsowa: wpuszczamy impuls (odnośnik), mierzymy po jakim czasie pojawi się na wylocie z reaktora (wszystkie cząsteczki w tym samym czasie)
-skokowa: wpuszczamy barwnik, który się miesza i mierzymy, po jakim czasie na wylocie będzie tylko barwnik
Czas przebywania mierzymy znacznikami. Do reaktora wstrzykujemy znacznik i patrzymy co się dzieje. Znacznikiem może być barwnik, izotop, elektrolit. 3. Charakterystyka i równanie mieszalnikowego bioreaktora o działaniu ciągłym
-mała szybkość reakcji; -brak czasu jałowego; -duża wielkość produkcji; -dobra standaryzacja produktu; -słaba elastyczność produkcji; -łatwe pomiary i regulacja; -mniej użyteczny przy złożonych wymaganiach hodowli; -niezależna sterylizacja (wymagany dodatkowy sterylizator) Przy mieszaniu stężenie powinno być jednakowe. W środku stężenie będzie równe strumieniowi końcowemu. Zachodząca reakcja powoduje, że stężenie w środku jest takie samo jak na wylocie
rS- stałe, bo stężenie jest stałe 4. Kaskada reaktorów mieszalnikowych - matematyczny opis, co zyskujemy i dlaczego oraz jakim kosztem Celem utworzenia kaskady reaktorów jest poprawa charakterystyki reaktora. W efekcie czas przebywania ulega skróceniu. Im więcej stopni w kaskadzie, tym lepiej (ponieważ, gdy n→∞, zbliżamy się do reaktora okresowego). Jednak, gdy jest ich zbyt dużo, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne rosną. Dlatego najkorzystniej jest gdy nє(2,4)
Kupuje się takie same reaktory, bo potem łatwiej wymieniać im części. W każdym reaktorze szybkość reakcji jest inna, Największa w 1, średnia w 2, mała w 3. W jednym reaktorze wszystko przereaguje z tą samą najmniejszą szybkością. Gdy mamy kaskadę mamy większa, średnią i mniejszą szybkość. Czyli ogólnie jest szybciej.
(…)
… jest wstrzyknąć tzw. korektę. Dodatkowo, gdy mamy im mobilizowany katalizator, to płyn musi być czysty, bez zawiesin, bo się zatyka. Czyli bardzo rzadko stosowany w biotechnologii.
6. Bioreaktor membranowy- charakterystyka, wady i zalety
-umożliwia regenerację enzymu (jego wielokrotne wykorzystanie) i prowadzenie procesów ciągłych; -jednoczesna możliwość immobilizacji i separacji składników mieszaniny reakcyjnej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)