Roboty ziemne wykonywane za pomocą koparek wielonaczyniowych kopania poprzecznego i podłużnego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Roboty ziemne wykonywane za pomocą koparek wielonaczyniowych kopania poprzecznego i podłużnego-opracowanie - strona 1 Roboty ziemne wykonywane za pomocą koparek wielonaczyniowych kopania poprzecznego i podłużnego-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Roboty ziemne wykonywane za pomocą koparek wielonaczyniowych kopania poprzecznego i podłużnego .
Koparki wielonaczyniowe są maszynami o działaniu ciągłym ; praca ich polega na rownoczesnym odspajaniu gruntu ,napełnianiu urobkiem czerpaków , wysypywanie urobku poprzez lej zsypowy na przenośnik taśmowy lub odrzutnik łopatkowy , stanowiące jako części mechanizmu roboczego koparki .
Z przenośnika urobek zsypywany jest na odkład (nasyp) lub na środki transportowe poruszające się równolegle do osi ruchu koparki .
Koparki wielonaczyniowe kopania poprzecznego ,zależnie od konstrukcji ramy czerpakowej ,mogą być stosowane do kopania równoległego i do kopania wachlarzowego . Sposoby te mogą być stosowane przy kopaniu górnym i dolnym . Kopanie równoległe odbywa się przy dwóch złączonych przegubowo ramach czerpakowych podwieszonych na dwóch linach do ukośnie ustawionego wysięgnika . Praca rozpoczyna się od położenia 3-2-1 ,po czym po szeregu przejąć zbocze ulega ścięciu , aż ramy czerpakowe zajmą położenie linii 3`-2` - 1` , Po ścięciu warstwy gruntu na zboczu odpowiadającej odcinkowi „a „ należy przesunąć o te samą odległość tor szynowy , na którym umieszczona jest koparka , podnieść ramę do położenia górnego równolegle do poprzedniego położenia 3 -2 -1 i powtórzyć cykl skrawania następnej warstwy o grubości odpowiadającej odcinkowi „a'' . Zaletą tego sposobu kopania jest to że uzyskuje się przy nim dużą wydajność oraz równomierne skrawanie , jednak związane jest to z koniecznością częstego i kosztownego przesuwania toru szynowego . Kopanie wachlarzowe odbywa się przez stopniowe zagłębienie ramy czerpakowej zamocowanej przegubowo w punkcie 1 do podwozia kołowego i podwieszonej w jednym tylko punkcie do wysięgnika koparki .Na początku robót praca odbywa się nie na całej długości ramy czerpakowej , lecz na jej części końcowej . w miarę zagłębiania się ramy czerpakowej ,odspajanie gruntu odbywa się na coraz większej długości zbocza .Gdy rama czerpakowa osiągnie założoną głębokość , wówczas ustawia się przęsło wyrównujące o długości „a'' w położeniu 3'-2' . Dalsze kopanie odbywa się po przesunięciu toru szynowego z koparką na odległość „a`', przy czym rama czerpakowa musi być podniesiona . Z nowego położenia toru kopanie odbywać się będzie znowu na części długości zbocza , następnie znowu na całej długości itd.
Koparki wieloczerpakowe kopania podłużnego przesuwają się ku przodowi po wyznaczonej osi , pozostawiając za sobą rów o odpowiednim przekroju dla rurociągów lub kabli , bądź też o przekroju odpowiadającym potrzebom melioracyjnym .
Rama czerpakowa przymocowana jest swym górnym końcem do dwóch wózków ,których kółka przesuwają się między półkami wygiętych w łuk dwuteowników . para wózków tworzy tzw. karetkę. rama czerpakowa opiera się na kółkach wspierających przesuwających się po wierzchu tychże dwuteowników . karetka wraz z całą ramą czerpakową może być opuszczana i podnoszona wielokrążka linowego ; jeden koniec liny wielokrążka przymocowany jest do karetki, drugi zaś do bębna wyciągarki .


(…)

… są w ruch obrotowy za pośrednictwem skrzyni przekładniowej i przekładni łańcuchowej . rama podnoszona i opuszczana jest wraz z kołem frezującym za pomocą cylindra hydraulicznego ; frezy boczne służą do poszerzenia i wyrównania ścian rowu . Lemiesz wyrównuje dno rowu . Gąsienice napędzane są za pośrednictwem skrzyni biegów . Urobek z czerpaków opadając na łopatki odrzutnika odrzucany jest na pobocze rowu. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz