Retusz-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 448
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Retusz-opracowanie - strona 1 Retusz-opracowanie - strona 2 Retusz-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Retusz-Poprawianie natury
Problemy z jakością obrazu zaczynają się w momencie niewłaściwych materiałów wejściowych: starych, wyblakłych zdjęć, pogiętych pocztówek itp. Czasem dobrą fotografię psują nam same skanery — zwłaszcza tańsze modele mogą wprowadzać do skanowanego obrazu np. widoczne smugi zwane liniami skanu. Jeżeli do tego dodamy pyłki i rysy pojawiające się w cyfrowej wersji obrazu, okaże się, że nad ostatecznym wyglądem cyfrowej ilustracji będziemy musieli trochę popracować. Podczas poprawiania błędów skanowania, czy efektów związanych ze złą jakością oryginału źródłowego korzysta się z różnego rodzaju narzędzi. Poniżej te najbardziej przydatne wraz z opisem, kiedy i do czego będą się mogły przydać.
S Narzędzia klonowania
Ich głównym zastosowaniem jest kopiowanie szczegółów z jednego obszaru zdjęcia na drugi. W ten sposób możemy usunąć wspomniane linie skanu. Ale nie tylko. Często bowiem zdarza się, że nawet świetnie sfotografowane i cyfrowo zapisane obiekty mają swoje naturalne wady, np. zbyt ostre odbicia światła. Dla projektantów i grafików reklamowych najważniejsza będzie próba przekazania idealnej rzeczywistości, która mocno będzie oddziaływać na odbior­cę. Tutaj nie ma miejsca na zmarszczki czy zadrapania na twarzy.
Wcześniej czy później staniemy również przed problemem „czerwonych oczu" na zeskanowanym zdjęciu (niekorzystnego efektu wynikającego z oświetlenia siatkówki oka pojedynczym błyskiem lampy błyskowej). Żeby temu zaradzić wystarczy, używając narzędzia klonowania, zastąpić zniekształcone lub niekorzystnie wyglądające fragmenty obrazu innym jego fragmentem o lepszej jakości, lecz o tej samej lub zbliżonej kolorystyce i fakturze. W podobny sposób możemy wymazać niepożądane elementy obrazu lub zrekonstruować np. niewidoczne (zasłonięte) fragmenty. Narzędzie klonowania pozwala także w łatwy sposób powielać elementy obrazu, np. kwiaty lub rzęsy. Musimy tylko pamiętać, aby źródło i obiekt docelowy różniły się tonami, w przeciwnym razie uzyskamy nienaturalny obraz.
0 Narzędzia do rozjaśniania i przyciemniania
Są to znane z ciemni fotograficznej odpowiedniki osłabiacza Farmera i stężonego wywo­ływacza. Pozwalają na lokalne rozjaśnianie i przyciemnianie przedmiotów, które znajdują się w niekorzystnych warunkach oświetlenia. Przydatne zwłaszcza w sytuacjach, gdy całościowa zmiana tonów edytowanego obrazu nie daje spodziewanych rezultatów.
S Narzędzia do wyostrzania i zmiękczania
Pracując na pojedynczych pikselach możemy wpłynąć na kontrast i ostrość przedmiotów. Wyostrzenie pozwala podkreślić istotne szczegóły, uwydatnić odblaski na biżuterii itp. Zmiękczania tonuje niepożądane elementy, odwraca uwagę od nieistotnych szczegółów. Narzędzia te są bardzo przydatne podczas usuwania zmarszczek, efektów zmięcia, szumów

(…)

… i wyjście z łuku). Ścieżkę można również przenosić między programami jako element zapisanego pliku. Ostatecznie ścieżkę można przekształcić w normalną selekcję. Innym rodzajem selekcji może być oddzielanie poszczególnych barw. Najlepiej do tego celu nadaje się magiczna różdżka, która zaznacza obszar o podobnej barwie. Rozmiar, kształt i dokładność takiej selekcji możemy kontrolować przez definiowanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz