Relatywizm kulturowy-opracowania, R. Benedict

Nasza ocena:

3
Pobrań: 539
Wyświetleń: 2443
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Relatywizm kulturowy-opracowania, R. Benedict   - strona 1 Relatywizm kulturowy-opracowania, R. Benedict   - strona 2

Fragment notatki:

R. Benedict Relatywizm kulturowy (Marta Łysiak; 631-635)
Kultura nie jest kompleksem zjawisk przekazywanym biologicznie. Od najdawniejszych czasów, aż do chwili obecnej, utrata dawanej przez naturę gwarancji bezpieczeństwa była i jest wynagradzana WIĘKSZĄ PLASTYCZNOŚCIĄ, tj. zdolnością przystosowania się do środowiska w sposób inny niż biologiczny. Doprowadziło to do postępu człowieka. Inne niż biologiczne sposoby adaptacji stały się podstawą do rozwoju inteligencji (nie tylko u ludzi, ale także m.in. u drapieżników i małp). Jako dygresja dodane zostało, że być może ten rozwój inteligencji doprowadzi do tego, że człowiek zniszczy sam siebie. Dziedzictwo kultury nie jest przekazywane biologicznie, jak już zostało powiedziane. Istnieje ciągłość cywilizacji pomimo różnych jej nosicieli w danym momencie. U człowieka tylko wąski zakres zachowań przekazywany jest biologicznie ( np. to, że je, ale w sposób jaki to robi jest już domeną kultury) . W procesie przekazywania tradycji kultura odgrywa ogromna rolę. Kultura jest tym właśnie, co wiąże ludzi przez wspólne idee i sposoby życia. Budowa fizyczna człowieka czy rasa nie są nieodłączne z kulturą. Obecnie kultury pierwotne są „laboratorium”, w którym można badać różnorodność instytucji ludzkich.. To właśnie one dostarczają informacji dotyczących możliwych odmian ludzkiego przystosowania.
Autorka uważa, że założenie ewolucji kultury jest błędne. Badania społeczeństw pierwotnych ma duże znaczenie, bo:
Dostarczają materiału faktograficznego do badań nad formami i procesami kulturowymi
Pomagają wprowadzić rozróżnienie między reakcjami specyficznymi dla lokalnych typów kultury, a wspólnymi dla całej ludzkości
Pomagają ocenić ogromnie ważna rolę zachowania0 uwarunkowanego kulturowo
KULTURA, JEJ PROCESY I FUNKCJE, JEST PRZEDMIOTEM, KTÓRY MUSIMY WYJAŚNIĆ, NA ILE TYLKO ZDOLAMY, A ZNIKĄD NIE MOŻEMY SPODZIEWAĆ SUĘ WIEKSZEJ KORZYŚCI JAK Z BADAŃ FAKTÓW Z ŻYCIA SPOŁECZEŃSTW PRZEDPISMIENNYCH.
Obecne zadanie myśli społecznej: rozpatrzenie relatywizmu kulturowego
Autorka za błędny uważa sposób myślenia, który każe się upierać, że to, co stare, trzeba ponownie odkryć w tym, co nowe, że nie ma innego wyjścia, jak tylko odnaleźć dawna pewność i stałość w nowej plastyczności.
W uznaniu relatywizmu kulturowego mieszczą się pewne wartości, które nie muszą być wartościami filozofii absolutystycznej. Nowy pogląd zaakceptowany jako tradycyjne przekonanie staje się nowym bastionem wzorcowego życia. I wtedy, wg Ruth Benedict, „Zdobędziemy bardziej realistyczna wiarę społeczną, uznając za podstawę nadziei I tolerancji współistniejące I równie ważne wzory życia, które ludzkość stworzyła sobie z surowca bytu.” ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz