Relacje między emocjami a popędami

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1134
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Relacje między emocjami a popędami - strona 1 Relacje między emocjami a popędami - strona 2

Fragment notatki:

Emocje są i mogą być motywami same w sobie. Bycie motywem oznacza, że emocja jest tym zjawiskiem, które wzbudza proces działania, podtrzymuje, ukierunkowuje pewne działania a także hamuje i wzmacnia je.
Aby zrozumieć, kiedy emocja i na ile jest motywem należy zrozumieć, jakie dana jakość emocji wyzwala zachowania, np: jeśli popatrzymy na emocje tego typu jak radość, przeżywanie radości powoduje pewne zachowania, w efekcie do innej organizacji życia towarzyskiego, rodzinnego, radość-optymistyczne pozytywne postrzeganie rzeczywistości. Dowodem, że emocje stają się motywami jest fakt wzbudzania emocji i z tym faktem jest związane zachowanie. Jakość emocji powoduje zachowania(np: emocja ciekawości powoduje chęć poznawania świata, dalszy rozwój wiedzy)
RELACJE MIEDZY EMOCJAMI A POPĘDAMI Emocja jest tak silnym motywem, że może często hamować popęd. Ból ucieczka od bólu. Np:
Mamy ból zęba, czy iść do dentysty,albo na wojnie kula uderza w brzuch, my wyobrażamy sobie, że ten ból jest gorszy jednak badania żołnierzy wykazały, że 100 % żołnierzy bało się dentysty już na samą myśl, stwierdzili ze dentysta jest gorszy od rozerwanego brzucha. Ból zależy od perspektywy, w jakiej się znajdujemy do tego bólu. Perspektywa pokazuje jak emocja może zahamować popęd. Popęd seksualny jest niemożliwy do spełnienia, kluczem do jego zrozumienia jest stan emocjonalny.
Jeżeli mężczyzna zaczyna prowadzić bardzo ostrą grę erotyczną z kobieta i pojawia się nagle stan tego typu, np lęk przed ciążą, przed zdradą, nawet mając silny popęd zablokujemy się. To by wskazywało, że emocje są sterem tego wszystkiego. Psychologicznie patrząc: często sytuacja u mężczyzny jest taka, że kiedy kobieta jest, (jest, aby ją używać Profesor przeprasza za sformułowanie),to u mężczyzn podnosi się stan agresji, podnosi to siłę napięcia popędu, może to powodować traktowanie kobiety przedmiotowo. Tym mechanizmem powiązania agresji z popędem seksualnym tłumaczy się nawet pewne zabójstwa na tle seksualnym.
Silny układ związku popędu z emocją. Jeśli emocja potrafi znieść popęd tzn., że emocja musi być bardzo silnym motywem.
Pytanie:dlaczego ludzie ryzykują? Motywem może być stan emocjonalny(podniecenie) Są dwie teorie na ten temat.
I TEORIA
To teoria R. Salomona - przeciwstawnych procesów.
Tłumaczy ona zachowania ryzykowne i w jakich układach emocje mogą stać się motywami. Ta teoria bazuje na założeniu, że organizmy dążą do utrzymywania równowagi biologicznej i psychologicznej Zakłada, że wszystkie organizmy Dążą do utrzymania tej równowagi, pojawienie się silnej emocji powoduje wytworzenie przeciwnej emocji, która tę równowagę przywróci.
Wszystko dąży do równowagi na poziomie biologicznym i psychologicznym. Jak pojawi się stan, który spowoduje utratę tej równowagi, ponieważ organizm działa na zasadzie równowagi wzbudza się zawsze emocja przeciwna ,aby zachować równowagę. Np: pierwszy skok na spadochronie, najczęściej wyzwala stan lęku i niepokoju, emocje lęku i napięcia na zasadzie dążenia do równowagi, osiągnięcia stanu zadowolenia. Jest to czynnik powodujący chęć ponownego skoku.


(…)

… pobudzenie negatywne emocje druga: kąpiel po ciężkim dniu pobudzenie małe stan relaksu duży. trzecia: oczekiwanie na autobus, nuda nic się nie dzieje ,nie ma na kim oka zawiesić, niskie pobudzenie. czwarta: kino thiller szczyt akcji bardzo wysokie pobudzenie, silny stan napięcia
Te cztery sytuacje oddają charakter zależności między pobudzeniem a stanem emocjonalnym. Ta teoria powiada, że tak na prawdę…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz