Referat - wielonarodowy korpus

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - wielonarodowy korpus - strona 1 Referat - wielonarodowy korpus - strona 2 Referat - wielonarodowy korpus - strona 3

Fragment notatki:

REFERAT: WIELONARODOWY KORPUS
PÓŁNOCNY-WSCHÓD STRUKTURA, ZADANIA, WYZWANIA
Podczas spotkania na wyspie Bornholm w 1994 roku, kiedy perspektywa wejścia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego była jeszcze bardzo odległa, szefowie resortów obrony trzech państw: Polski, Danii i Niemiec pierwszy raz rozmawiali o trójstronnej współpracy wojskowej. W tym okresie nikt jeszcze nie podnosił kwestii współpracy w ramach korpusu, pomysł jego powstania pojawił się w późniejszym czasie, kiedy to dywizje zaczęły ze sobą bliżej współdziałać. W trakcie spotkania na wyspie Rugia w sierpniu 1996 roku to właśnie dowódcy dywizji wystąpili z propozycją koordynacji działań na wyższym szczeblu, a takim szczeblem nad dywizjami jest właśnie korpus. Pomysłodawcą była Dania. Koncepcja Korpusu ulegała ewolucji wraz z klarowaniem się stanowiska ówczesnej „szesnastki” w kwestii rozszerzenia NATO. W miarę rozwoju tego procesu politycznego, powołanie do życia Korpusu przestawało być jedynie hasłem. Coraz większy nacisk był kładziony na stronę wojskową tego przedsięwzięcia. Kiedy wejście Polski do NATO było coraz bardziej prawdopodobne, prace organizacyjne nabrały rozpędu. Podczas spotkania ministrów obrony: Polski, Niemiec i Danii w Omulewie w sierpniu 1997 roku (w miesiąc po zaproszeniu Polski do rozmów o członkostwie w NATO), podjęto decyzje o utworzeniu Korpusu. Do życia zostaje powołany trójstronny zespół roboczy, którego celem było opracowanie zasad funkcjonowania Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód (MNC NE), który miałby rozpocząć swoją działalność po wstąpieniu Polski w struktury NATO.
Związek operacyjny rozpoczął swoją działalność 18 września 1999 roku, a siedzibą jego dowództwa stał się Szczecin. Korpus mieści się w Koszarach Bałtyckich w dzielnicy Pogodno. Pełną gotowość do działania korpus osiągnął jesienią 2000 roku.
W skład Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód weszły trzy dywizje:
Duńska Jutlandzka Dywizja Zmechanizowana z Fredericji, licząca 18 tys. żołnierzy:
W skład duńskiej dywizji zmechanizowanej wchodzą:
trzy brygady zmechanizowane,
batalion rozpoznania,
batalion czołgów,
szwadron śmigłowców przeciwpancernych,
kompania patrolowa,
dywizjon artylerii,
batalion rakiet przeciwlotniczych,
batalion inżynieryjny,
kompania WRE,
batalion służb wsparcia,
kompania transportowa,
kompania żandarmerii,
służby garnizonowe,
personel obsługi bazy i orkiestra.
Niemiecka 14 Dywizja Grenadierów Pancernych z Neubrandenburga z 19 tys. żołnierzy:
W Szwerinie stacjonuje 40. Brygada Grenadierów Pancernych, w Eggesin 41. Brygada Gren

(…)

…. Natomiast na wypadek wojny przechodzą pod rozkazy dowództwa Korpusu. Zdolność rozumienia się i współpracy na polu walki wymaga gruntownego zmodernizowania dywizyjnych systemów łączności. Modernizację taką przewidywało się do końca 2003 roku.
Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód wykonuje zadania wynikające z art. V Traktatu Waszyngtońskiego. Do zadań Korpusu należy:
udział w operacjach reagowania kryzysowego,
udział…
… i logistyczne z Danii, Polski i Niemiec, m. in. Brygada Wsparcia Dowodzenia. Zakładane jest, iż państwa należące do Korpusu wydzielą po jednym batalionie łączności do tej brygady.
Na czele Korpusu stoi dowódca, który ma do pomocy zastępców oraz szefa sztabu. Stanowiska te obsadzane są przez państwa należące do związku operacyjnego na zasadzie rotacji. Najwyższe stanowiska dowódcze podlegają kadencji, która trwa trzy lata.
Jako pierwszy dowódcą korpusu został generał Henrik Ekmann, który wcześniej dowodził duńsko-niemieckim Korpusem (LANDJUT). Na jego zastępcę został wybrany Polak, gen. dyw. Edward Pietrzyk (obecnie dowódca wojsk lądowych). Szefem sztabu był niemiecki gen. Hans Joachim Sachau.
Do 2004 roku, kiedy to nastąpi kolejna rotacja, Korpusem miał dowodzić generał broni Zygmunt Sadowski, jednak zmarł pod koniec 2003 roku. Zastępcą dowodzącego jest pochodzący z Niemiec generał Rolf Schneider, a funkcję szefa sztabu pełni duński generał Karl Erik Niesen. Następnym dowódcą Korpusu będzie generał niemiecki, jego zastępcą zostanie Duńczyk, a stanowisko szefa sztabu obejmie Polak.
Struktura Korpusu jest unikalna, ponieważ we wszystkich wydziałach sztabu pracują wspólne zespoły polsko-niemiecko…
… funkcjonowania Korpusu jego żołnierze odbywają regularne ćwiczenia. Przykładem są ćwiczenia „Crystat Eagle”, przeprowadzone na poligonie w Drawsku Pomorskim w listopadzie 2000 roku.
Wojsko Polskie dzięki współpracy w ramach Korpusu mogło porównać wyszkolenie swoich żołnierzy z innymi wojskami natowskimi. Ważne jest także to, że współpraca ta jest stała i odbywa się na szeroką skalę, ponieważ dotychczas…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz