Referat - cywilizacja Majów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 399
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Referat - cywilizacja Majów - strona 1 Referat - cywilizacja Majów - strona 2 Referat - cywilizacja Majów - strona 3

Fragment notatki:

` Justyna Gembala
Gr. Środa 15.00-16.30
Temat: Cywilizacja Majów.
Na Amerykę prekolumbijską składało się około 20 mln Indian mieszkających przed Kolumbem; z tego 15 mln mieszkało w tzw. Pasie Wyższych Kultur - od dzisiejszego Nowego Meksyku przez Meksyk, aż po Andy- rejony rozwinięte. Wyżyna Brazylijska, Kanada - najbardziej zacofane. Pas Wyższych Kultur:
Andy
Mezoameryka (Ameryka Środkowa)
Obszary Meksyku[Jukatan, Honduras, Gwatemala, Salwador.]
Drogi rozwojowe obszarów mezoamerykańskich i andyjskich były zupełnie odrębne. Mezoameryka- system oparty na religii. Rozwój przez obrzędy i sztukę religijną; brak dużych państw, twory podporządkowane religii; mezoamerykańska kultura trwa od ok. 2000- 1500 r. p.n.e. do 1500 n.e. Dzieliła się na epoki:
Preklasyczna 1500- 500 p.n.e. Klasyczna 500- 925 n.e Postklasyczna 925- 1697 r. (zdobycie ostatniego centrum Majów na Jukatanie- Tajasal)
Jednak chciałabym się tu skupić tylko nad jedną z cywilizacji mezoamerykański mianowicie Majowie, którzy są drugą, obok Azteków, wielką cywilizację Indian w Mezoameryce, jednak w przeciwieństwie do nich tworzyli państwa-miasta zamieszkane przez poszczególne szczepy, a nie jedno państwo. Charakteryzowali się bogatą i oryginalną kulturą oraz szeroko rozwiniętą wiedzę na temat świata. Mimo tego iż nie znali metalowych narzędzi ani koła budowali wspaniałe miasta. Historia majów rozpoczyna się co najmniej na trzy tysiące lat przed naszą era. W okresie preklasycznym nastąpił gwałtowny wzrost ludności, czego następstwem był rozwój miast, w których zaczęły pojawiać się większe budowle kamienne. W późnym okresie preklasycznym na całym obszarze kultury majów można zauważyć stratyfikację społeczną, przejawiającą się między innymi silnym rozwojem ceremoniału związanego z pochówkiem zmarłych oraz związanych z nim powstawaniem bogato zdobionych motywami dynastycznymi i mitologicznymi świątyń. W tym czasie pojawiły się pierwsze przypadki użycia pisma, lecz głównie w formie ideograficznej. W tak zwanym schyłkowym okresie preklasycznym zaczęły pojawiać się miasta zorganizowane wokół kamiennych centrów ceremonialnych. Z tego okresu pochodzą słynne centra takie jak: Tikal, El Mirador i Cerros, z wysokimi piramidami wznoszącymi się na kilkadziesiąt metrów o bogatej symbolice i ornamentyce wyrażonej w stiukowych płaskorzeźbach. Z końcem tego okresu miasta te stopniowo podupadają, aż ostatecznie centra rozwoju kultury przenoszą się do innych ośrodków.

(…)

…, metale (złoto, miedź) oraz bazalt i granit do produkcji żaren(urządzenie do ręcznego mielenia zboża) na wapiennych nizinach. Na wschodnich terenach górzystych wyrównywali teren, a na równinach wycinali dżunglę. Każdy dom zamieszkiwała najczęściej jedna rodzina. Dach kryto strzechą, ściany budowano z drewna pokrytego błotem. Chat używano przeważnie do spania, codzienne zajęcia, jak gotowanie posiłków…
… to pojawienie się planety Wenus- ukazywało odpowiedni czas aby wyruszyć na wojnę.
Pismo Pismo używane przez Majów miało dwoisty charakter. Pisali oni bowiem znakami wyrażającymi nie tylko dźwięki, ale przede wszystkim pojęcia, jak rysunki w naszych rebusach. Te same wyrazy można było często zapisać na kilka różnych sposobów - obrazkowo lub fonetycznie. Znaczenie chińskich ideogramów zachowało się dzięki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz