To tylko jedna z 7 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Realizacja zadań PCPR w Wąbrzeźnie:
1. Rodziny zastępcze. Dziecku pozbawionemu częściowo lub całkowicie opieki rodziców lub niedostosowanemu społecznie powiat zapewnia opiekę i wychowanie w formie zastępczej opieki rodzinnej. Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej następuje na podstawie postanowienia sądu opiekuńczego. Na terenie Powiatu Wąbrzeskiego większość rodzin zastępczych stanowi najbliższa rodzina dziecka dziadkowie lub rodzeństwo.
LICZBA RODZIN
KORZYSTAJĄCYCH
ZE ŚWIADCZEŃ W 2010 ROKU
LICZBA DZIECI UMIESZCZONYCH W RODZINACH -
ŁĄCZNIE
Rodziny spokrewnione
58
79
Rodziny niespokrewnione
8
13
W 2010 roku z miesięcznej pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej skorzystało 66 rodzin zastępczych, w tym 58 spokrewnionych wychowujących 79 wychowanków oraz 8 rodzin niespokrewnionych wychowujących 13 wychowanków. Powiat Wąbrzeski pokrywa koszty utrzymania dzieci pochodzące ze swojego terenu, a umieszczone w rodzinach zstępczych na terenie innych powiatów. Powiat Wąbrzeski pokrywał koszty utrzymania dziewięciorga dzieci pochodzących z terenu Powiatu Wąbrzeskiego przebywających w rodzinach zastępczych na terenach powiatów; golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego ziemskiego, aleksandrowskiego oraz Gminy Miasta Włocławek. Na podstawie porozumień zawartych w latach 2004 -2009 powiaty: sępoleński, toruński, bydgoski, ostrowski pokrywały koszty utrzymania 7 dzieci, pochodzących z terenu tych powiatów, a umieszczonych w rodzinach zastępczych na terenie Powiatu Wąbrzeskiego.
2. Pomoc instytucjonalna : domy pomocy społecznej Osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogąca samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych może zostać umieszczona w domu pomocy społecznej. Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.
Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone dzielą się na domy dla osób w podeszłym wieku, osób przewlekle somatycznie chorych, osób przewlekle psychicznie chorych, dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób niepełnosprawnych fizycznie.
Na terenie naszego powiatu znajduje się jeden Dom Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie. Dom Pomocy Społecznej ul. Pod Młynik 4a, Wąbrzeźno
(…)
…, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania. Środki na realizację zadań pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rada Powiatu w formie uchwały określa zadania, na które przeznacza się środki PFRON przekazane przez Prezesa Zarządu na realizację określonych zadań samorządu powiatowego. Wysokość środków finansowych przyznanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadających według algorytmu na realizację zadań dla Powiatu Wąbrzeskiego w roku 2010 wynosiła 1.164.976 zł. Do podstawowych form rehabilitacji społecznej zalicza się zwłaszcza uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych. W roku 2010 najwyższa kwota dofinansowania dla tych osób wynosiła 895,00 zł, dla osoby z umiarkowanym…
… z pomocy na kontynuowanie nauki korzystało łącznie 28 pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych.
d)ośrodki interwencji kryzysowej
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wąbrzeźnie działa w strukturze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie od 2005r. Działania w ramach interwencji kryzysowej służą nade wszystko nie tyle zapobieganiu samej przemocy, która już zaistniała ale wsparciu ofiary, rozpoznaniu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)