Rada powiatu - tryb pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rada powiatu - tryb pracy - strona 1

Fragment notatki:

RADA POWIATU- TRYB PRACY . RP obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego rady w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Na wniosek co najmniej ¼ ustawowego składu rady lub zarządu powiatu przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Pierwszą sesję nowo wybranej RP zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rady na obszarze całego kraju. W przypadku wyborów przedterminowych, pierwszą sesję zwołuje osoba, którą Prezes RM wyznaczył do pełnienia funkcji organów powiatu.
67.KOMISJE RADY POWIATU . RP może powoływać ze swojego grona stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustala przedmiot ich działania oraz skład osobowy. Komisje podlegają RP w całym zakresie swojej działalności, przedkładają radzie plany pracy oraz sprawozdania z działalności. Dla sprawowania funkcji kontrolnej rada powołuje komisję rewizyjną z grona radnych, z wyłączeniem jednak przewodniczącego, wiceprzewodniczącyh oraz radnych będących członkami zarządu. W skład komisji rewizyjnej wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów radnych. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje do rady powiatu z wnioskiem w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Komisja rewizyjna wykonuje inne zadania kontrolne zlecone jej przez radę powiatu. Nie narusza to uprawnień kontrolnych innych komisji powoływanych przez radę.
68. ZARZĄD POWIATU- SKŁAD I CHARAK. PRAWNY . Zarząd powiatu to organ wykonawczy w powiecie. Jest organem kolegialnym, którego powołanie jest obowiązkowym zadaniem RP. Zarząd pełni funkcje wykonawcze nie tylko w stosunku do zadań określonych w ustawach, a należących do właściwości powiatu. Pełni on także funkcję wykonawczą w stosunku do RP (ale nie jest organem wew. RP). Zarząd to samodzielny organ wspólnoty samorządowej. RP nie może zastąpić zarządu innym organem. W skład zarządu powiatu wchodzą starosta, który jest przewodniczącym tego organu, wicestarosta oraz pozostali członkowie (łącznie 3-5 osób). Członkostwa w zarządzie nie można łączyć z: 1. członkostwem w organach pozostałych j.s.t., 2. zatrudnieniem w adm. rządowej, 3. mandatem posła lub senatora.
69.ZARZĄD POWIATU- POWOŁYWANIE . Zarząd wybierany jest przez RP. RP wybiera jego członków w liczbie od 3-5, w tym starostę i wicestraostę. Liczba członków zarządu powinna być określona w statucie powiatu. RP dokonuje wyboru w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów do rady przez właściwy organ wyborczy. Jeżeli rada nie dokona wyboru zarządu w tym terminie, wówczas ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Możliwy jest również dwuetapowy wybór zarządu. RP najpierw wybiera starostę. Natomiast pozostałych członków zarządu wybiera się na wniosek starosty. Takie rozwiązanie pozwala dobrać staroście takie osoby, z którymi będzie sprawnie współdziałał, dzięki czemu organ ten będzie dobrze funkcjonował. Członkami zarządu mogą być również osoby spoza RP. Wyboru starosty RP dokonuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. Wicestarosta i pozostali członkowie zarządu są wybierani na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.


(…)

… pracowników starostwa jest starosta. Starostwo powiatowe służy zarządowi powiatu do wykonywania zadań powiatu. Starostwo powiatowe zapewnia również obsługę administracyjno- biurową komisji bezpieczeństwa i porządku. Pracę starostwa powiatowego organizuje starosta. Starostwo powiatowe zalicza się do powiatowej adm. zespolonej (obok powiatowego urzędu pracy i jedn. organizacyjnych stanowiących aparat…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz