To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1.1. Układy inercjalne to układy odniesienia, w których czas i przestrzeń są jednorodne czyli układ odniesienia, w którym ruch swobodny odbywa się, ze stałą prędkością. (Ruch swobodny, to ruch cząstki swobodnej. Cząstka swobodna, to cząstka, na którą nie działają żadne siły.)
1.2. Zasada Względności (Demokracji):Wszystkie inercjalne układy odniesienia są równoprawne, a podstawowe równania fizyki są niezmiennicze względem transformacji z jednego układu do drugiego. (Dowolne prawo przyrody ma jednakową postać we wszystkich inercjalnych układach odniesienia.)
1.3-1.4 Zasada Korespondencji i transformacja Lorentza (odpowiedniości) sformułowana przez Bohra w 1932r.Każda nowa teoria w fizyce musi sprowadzić się do dobrze ugruntowanej odpowiedniej teorii klasycznej, jeśli stosuje się ją w specjalnej sytuacji, gdy wiadomo, że mniej ogólna teoria jest słuszna (Jeśli jakaś wielkość A w mechanice klasycznej jest zależna od pędów i położeń, to w mechanice kwantowej operator jej można znaleźć wstawiając do klasycznego wzoru w miejsce pędów operatory pędów, a w miejsce położeń - operatory położeń.) transformacja współrzędnych czasoprzestrzennych i transformacja odwrotna będą miały postać :
Gdzie: ၧ (v) - czynnik Lorentza 1.5. Pozorna Prędkość Punktu Prędkość punktu się zmienia, pomimo że rzeczywisty ruch punktu jest jednostajny. To zjawisko związane jest ze skończoną prędkością rozchodzenia się fotonów i można wytłumaczyć je za pomocą prostych rozważań
Dla v = c
Gdy foton przybliża się do obserwatora c ( tb - ta ) c (tc - tb) czyli u v
Gdy foton oddala się od obserwatora c ( tb - ta )
(…)
… elektrycznego
- natężenie pola magnetycznego
5.5
6.1 Efekty kwantowe - niedostatki fizyki klasycznej (równań Maxwella) Klasyczna teoria Maxwella nie opisuje poprawnie promieniowania ciała doskonale czarnego w różnych temperaturach. Rozkład tego promieniowania można poprawnie wytłumaczyć dopiero przy założeniu, że energia może być emitowana tylko w pewnych porcjach - kwantach.
6.2 Podstawowe postulaty mechaniki…
…, że oba zdarzenia zachodzić w tym samym czasie ale w różnych miejscach
3.1 Zasada zachowania pędu i energii jest zachowana dzięki wyrażeniu pędu i energii w STW
3.2 Związek energii i pędu w STW:
3.3 Niezmiennik relatywistyczny - wielkość fizyczna, która jest niezmiennicza względem transformacji Lorentza. Oznacza to, że wartość tej wielkości fizycznej jest stała niezależnie od układu inercjalnego…
… przeniesienia jej do STW. Zostaje jednak zasada zachowania pędu. Musimy jednak zastąpić pęd klasyczny na pęd relatywistyczny.
3.9 Pozyskiwanie energii jądrowej. Promieniotwórczość , elektrownia jądrowa.
3.10 Ciśnieniowy reaktor wodny PWR - awarie Zawór bezpieczeństwa, po zadziałaniu i spadku ciśnienia do prawidłowego nie zamyka się, zdarzenie to nie jest też rejestrowane przez czujniki, Niezamknięcie zaworu…
… B.
6.5 Bozony Cząstki o całkowitym spinie. Znalezienie dwóch identycznych bozonów w tym samym stanie jest dwa razy większe niż w przypadku klasycznym.
Fermiony Cząstki o niecałkowitym spinie. Dwa fermiony nie mogą się znaleźć w tym samym stanie. Znalezienie dwóch identycznych fermionów w tym samym stanie jest równe zeru.
6.6 Promieniowanie ciała doskonale czarnego Ciało doskonale czarne całkowicie…
… oraz o bardzo małej rozbieżności. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie oraz szybkie narastanie impulsu.
6.8 Zjawisko absorpcji i emisji światła - emisja spontaniczna i wymuszona. Podstawowe procesy promieniowania: emisja spontaniczna, emisja wymuszona, absorpcja.
6.9 Równanie dynamiki w mechanice kwantowej.
<i|Ψ(t+Δt)>= Uij(t+Δt,t)<j|Ψ(t)> 6.10 Maser urządzenie wzmacniające mikrofale…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)