Psychologia indywidualna Alfreda Adlera

Nasza ocena:

3
Pobrań: 840
Wyświetleń: 2310
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Psychologia indywidualna Alfreda Adlera - strona 1 Psychologia indywidualna Alfreda Adlera - strona 2 Psychologia indywidualna Alfreda Adlera - strona 3

Fragment notatki:

PSYCHOLOGIA INDYWIDUALNA ALFREDA ADLERA(1870 - 1937) Popęd agresji.
Męski protest. Dążenie do przezwyciężenia. ODEJŚCIE OD KLASYCZNEJ PSYCHOANALIZY Najważniejsza jest świadomość. Autonomiczne, suwerenne Ego. Człowiek to niepodzielna całość, wtopiona w rzeczywistość, której jest częścią. Człowiek sam w sobie odnajduje moc. Człowiek jest niepowtarzalny, wyjątkowy.
Poznać człowieka można tylko wtedy, gdy się go zrozumie. Możliwość poznania jest ograniczona. Można jedynie „odgadywać”. Najważniejsze założenia koncepcji Adlera Dziecko przychodzi na świat jako istota słaba, bezradna, całkowicie zależna. Na tym tle u każdego dziecka powstaje poczucie niepełnowartościowości.
Reakcją na to jest dążenie do zwiększenia własnej mocy, do kompensacji.
Dążenie do kompensacji to dążenie czynne, tzn. takie, w którym człowiek chce świat i siebie samego stale przemieniać, ulepszać. Cel życia. Dokąd ? Po co?
To pytania o kierunek przezwyciężenia, cel poszukiwanej doskonałości. Cele mogą wypływać: z „ poczucia wspólnoty ” - kompensacja na drodze współdziałania z innymi; z „ prywatnej inteligencji ”- kompensacja na drodze zdobywania osobistej przewagi nad innymi. Dążenie do kompensacji może przybrać postać: Gromadzenia sił - dążenia do samodzielności, do uznania; Wykorzystania słabości - dążenia do tego, by słabością zmusić otoczenie do uległości. Są 3 drogi: Droga rozwijania własnych zalet i przezwyciężania braków;
Droga poniżania innych;
Droga mechanizmów obronnych, np. fantazjowania, racjonalizacji itp.
Do wyboru celu życia dochodzi ostatecznie około 5 roku życia. Cel przesądza o stylu życia STYL ŻYCIA To plan, według którego przebiega linia ludzkiego życia, to spójna i zwarta organizacja całości życia. POZYCJA WŚRÓD RODZEŃSTWA NAJSTARSZE Niczym niezmącona rodzicielska miłość i uwaga.
Wielki eksperyment wychowawczy.
Detronizacja
Poczucie opuszczenia i zazdrość.
Przezwyciężanie: regresja lub dążenie do doskonałości. JAKO DOROŚLI SĄ: ODPOWIEDZIALNI, PERFEKCYJNI. Chcą być pierwsi.
STRAŻNICY NIEZMIENNOŚCI W RODZINIE
WYSOKI WSPÓŁCZYNNIK SUKCESU.
AMBITNI, NIEODPORNI NA PORAŻKI, KRYTYKĘ, LEKCEWAŻENIE.
ZAZDROŚNI, DESPOTYCZNI.
PRACOHOLICY.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz