Przynależność Polski do organizacji międzynarodowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przynależność Polski do organizacji międzynarodowych-opracowanie - strona 1 Przynależność Polski do organizacji międzynarodowych-opracowanie - strona 2 Przynależność Polski do organizacji międzynarodowych-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przynależność Polski do organizacji międzynarodowych
Przemiany systemowe w Polsce, które dokonały się na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku pociągnęły za sobą ogromne przekształcenia w życiu politycznym, społecznym oraz gospodarczym. Najbardziej brzemienne w skutkach było odejście od gospodarki centralnej na rzecz gospodarki rynkowej. Oznaczało to ograniczenie roli rządu w podejmowaniu decyzji dotyczących całości życia gospodarczego kraju. Nowy system przeniósł bardzo wiele uprawnień na szczebel samorządowy, co de facto dało możliwość podejmowania pewnych decyzji we wspólnotach lokalnych. Wraz z upadkiem poprzedniego systemu skończyła się jednak opiekuńcza rola państwa, która sprowadzała się bardzo często do finansowania zupełnie nieopłacalnych przedsięwzięć, zapełniania luk budżetowych pieniędzmi pochodzącymi z pożyczek zagranicznych, wspierania energo- i materiałochłonnego przemysłu ciężkiego.
Inną konsekwencją upadku systemu komunistycznego stała się konieczność podjęcia współpracy z krajami Zachodu. Położenie Polski w centralnej części Europy, pomiędzy blokiem byłych krajów radzieckich, a wysokorozwiniętymi, demokratycznymi państwami europejskimi wymusza wręcz konieczność wsparcia międzynarodowego (gospodarczego, wojskowego). Sytuacja geopolityczna kraju oraz postępujące procesy globalizacyjne zaowocowały przystąpieniem Polski do licznych organizacji międzynarodowych o zróżnicowanym profilu działań. Po roku 90. XX wieku Polska stała się członkiem OBWE, NATO oraz Unii Europejskiej, o co usilnie zabiegała przez szereg lat, natomiast od zakończenia II wojny światowej należy do Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Organizacja Narodów Zjednoczonych
Organizacja ta dotyka szeregu bardzo ważnych kwestii z różnych dziedzin życia wspólnoty międzynarodowej. Posiada ona bardzo szerokie kompetencje ogólne. Do jej powstania doszło w roku 1945 poprzez podpisanie tzw. Karty Narodów Zjednoczonych przez 50 państw założycielskich w San Francisco. Wśród nich nie było Polski, ta stała się członkiem ONZ dopiero kilka miesięcy później. Za główną siedzibę Organizacji uznano Nowy Jork, natomiast siedziby europejskie znajdują się w Wiedniu i Genewie.
Przed państwami- członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych stoi szereg celów z różnych dziedzin życia. Za najważniejsze uznawane są:
zapobieganie konfliktom międzynarodowych, które mogłyby zburzyć panujący spokój i spowodować spadek poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Ziemi
podejmowanie działań zmierzających do zacieśniania współpracy między narodami
wpływanie na rozwój państw członkowskich, a zwłaszcza na poprawę ich sytuacji gospodarczej, społecznej oraz kulturalnej
przeciwdziałanie nieprzestrzeganiu praw cz

(…)

… Powiernicza, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oraz Sekretariat. Dodatkowo przy ONZ działa 16 organów pomocniczych (m. in. FAO, ILO, WHO, IMF, UNESCO). Organy te powołane zostały przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a ich celem jest realizacja ściśle określonych zadań, część z nich posiada odrębne członkostwo. Różnią się miedzy sobą między innymi sposobem finansowania.
Zgromadzenie Ogólne składa…
… utworzona między innymi po to by promować rozwój kulturalny narodów, chronić ich dziedzictwo kulturowe, umożliwiać wymianę kulturową na szczeblu międzynarodowym, poprawiać systemy oświaty, troszczyć się o rozwój nauki. UNESCO znane jest ze swoich działań, ponieważ są one licznie podejmowane i szeroko promowane.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
Organizacja określana w skrócie jako OBWE…
….
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości mieści się w Hadze i tworzony jest przez 15 sędziów, którzy wybierani są przez Zgromadzenie Ogólne oraz radę Bezpieczeństwa. Do jego zadań należy rozstrzyganie różnego rodzaju spornych kwestii pomiędzy państwami. Ponadto pełni on również funkcję doradczą dla wielu organizacji międzynarodowych. W Trybunale zasiadało do tej pory dwóch sędziów z Polski.
Ważnym organem ONZ…
… sygnowali Układ Europejski, który stawał się gwarancją dalszych negocjacji. By zwiększyć tempo prowadzonych rozmów Rząd Polski wystosował do Brukseli specjalne Memorandum. W roku 1993, po tym jak na mocy Traktatu z Maastricht EWG przekształcona została w Unię Europejską, kraje członkowskie zdecydowały się ostatecznie na rozszerzenie granic organizacji w kierunku wschodnim. Jednocześnie krajom aspirującym…
… są: humanitaryzm, bezstronność, jedność, powszechność działania bez różnicy razy, narodowości oraz religii.
W roku 1919, czyli tuż po zakończeniu I wojny światowej została założona tzw. Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, która skupia wiele państw świata, w tym Polskę. Jej siedzibą jest Genewa, a organem nadrzędnym- Konferencja Rady Pełnomocników. Jej działania pozostają w ścisłym związku z funkcjonowaniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz