Przymus bezpośredni, zagrożenia

Nasza ocena:

4
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przymus bezpośredni, zagrożenia - strona 1

Fragment notatki:

Przymus bezpośredni Definicja znajduje się w art. 148 §1 ustawy; wyróżniamy 2 sposoby doprowadzenia do wykonania:
zagrożenie
zastosowanie bezpośrednio skutecznych środków.
Przymus bezpośredni to siła fizyczna + to, co będzie skuteczne lub konieczne. Co do zasady może być stosowany przez wszystkie organy upoważnione do prowadzenia egzekucji.
Form przymusu bezpośredniego należy szukać w aktach rangi ustawowej organów pomocniczych, które ten będą stosować.
Należy użyć takiej formy przymusu bezpośredniego, która jest adekwatna do sytuacji. Są też sytuacje, gdy to ustawa określa, jaką formę należy wybrać. Przymus bezpośredni częściowo został przekazany w ręce podmiotów prywatnych(prywatyzacja zadań publicznych), np. ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, ustawa o ochronie osób i mienia.
Przymus bezpośredni może zostać zastosowany w dwóch sytuacjach:
jako typowy środek egzekucyjny- stosowany w sposób typowy, będzie się to wiązało z wydaniem postanowienia o zastosowaniu tego środka egzekucyjnego i doręczeniem odpisu tytułu wykonawczego; taka sama możliwość wniesienia środków prawnych jak w przypadku pozostałych środków egzekucyjnych
jako środek pomocniczy, w ramach stosowania innego środka- stosujemy inny środek, a przymus bezpośredni dopiero po ustnym ostrzeżeniu bez wcześniejszego doręczenia postanowienia o jego zastosowaniu i odpisu tytułu wykonawczego.
Istnieje możliwość zastosowania przymusu bezpośredniego nie tylko wobec zobowiązanego, ale także wobec innych osób, które utrudniają prowadzenie egzekucji. Osoba taka nie posiada środków obrony prawnej. Wobec jednostek organów specjalnych przymus bezpośredni może być stosowany tylko przez te organy (art. 153 ustawy egzekucyjnej), np. wobec policjanta przymus bezpośredni może użyć tyko właściwy organ policji.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz