Przykład systemu kontroli przebiegu procesu zgrzewania IQR - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przykład systemu kontroli przebiegu procesu zgrzewania IQR - wykład - strona 1 Przykład systemu kontroli przebiegu procesu zgrzewania IQR - wykład - strona 2 Przykład systemu kontroli przebiegu procesu zgrzewania IQR - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Przykład systemu kontroli przebiegu procesu zgrzewania IQR [2]
W procesach produkcji, wykorzystujących metodę zgrzewania rezystancyjnego, wymagania odnośnie jakości, ilości i szybkości zgrzewania, ciągle rosną. Podejmowane są próby sprostania tym wymaganiom po przez wprowadzania systemów adaptacyjnego sterowania przebiegiem procesu zgrzewania. Aby jednak możliwa była dokładna kontrola procesu, konieczne stało się wprowadzenie odpowiednich układów zasilających o dobrej dynamice. Są to tzw. układy średniej częstotliwości (inwertory). Ta nowa technologia odznacza się następującymi cechami:
• zgrzewanie prądem stałym
• minimalizacja strat indukcyjnych
• duża trwałość elektrod
• bardzo zwarte i lekkie transformatory
• szybka regulacja prądu zgrzewania
• oszczędność energii, mała moc przyłączeniowa.
Inwertor pozwala na przejście z zasilania za pomocą trójfazowego prądu przemiennego o częstotliwości 50Hz na jednofazowe o częstotliwości 1000 Hz. Sterowanie szerokością wypełnienia impulsów prądu o większej częstotliwości pozwala na znaczną poprawę dynamiki pracy układu zasilania, jak również pozwala na dokładniejsza kontrolę przebiegu procesu zgrzewania. Układy te wyposażane są również w moduły prostownicze co korzystnie wpływa na jakość powstających połączeń.
System regulacji procesu IQR opracowano na bazie technologii średniej częstotliwości.
Technicznym punktem wyjścia przy pracach projektowych była szybka i adaptacyjna regulacja stało prądowa oraz dobre efekty stosowania pomiaru napięcia pierwotnego. Zapewnienie jakości za pomocą systemu regulacji IQR polega na wykorzystaniu złożonych zależności między natężeniem prądu, napięciem i rezystancją spoiny a śred­nicą jądra zgrzeiny dla różnych materiałów. Bazując na parametrach zgrzeiny wzorcowej przeprowadza się mieszaną regulację prądu i/lub napięcia z uwzględnieniem różnych parametrów przewodnich. Proces zgrzewania dzielony jest na określone przedziały o charakterystycz­nych cechach, w zależności od tego, jak pod względem dynamicznym zachowują się parametry procesu. Wówczas dobrana zostaje wartość nastawcza prądu i sposób regu­lacji. Główny nacisk kładzie się tu na przebieg rezystancji dynamicznej. Obok wartości nastawczej szerokości impulsu, która odpowiedzialna jest za moc oddawaną przez inwertor, zmianie ulega również czas w zależności od przebiegu wartości przewodniej. W przeciwieństwie do regulacji stałoparametrowej, wartość za­dana nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w zależno­ści od przedziału procesu zgrzewania. W trakcie procesu regulacji jednej zgrzeiny czynne są równolegle dwa algorytmy regulacji o różnych kryteriach decyzyjnych. Regulator krótkoczasowy dzięki pomiarowi natężenia prądu i napięcia, oraz z wynikającej z tych wielkości rezystancji dynamicznej, pozwala na wykrycie i analizę wielkości zakłócających oraz ich wyeliminowanie. Na to nakłada się działanie regulatora długoczasowego. Rozpoznaje on trendy i zmiany przebiegające z długimi stałymi czasowymi. Jego zadaniem jest odróżnienie zakłóceń przypadkowych od zakłóceń peł­zających. Typowymi przedstawicielami tego typu zakłóceń są: zużycie elektrod i taśm przewodzących prąd zgrzewania oraz rosnąca rezystancja przejścia na stykach. Chodzi przy tym przede wszystkim o filtrację przypadkowych wielkości zakłócających. W przeciwnym przypadku prowadziłyby one do mylnych reakcji regulatora.

(…)

…, konieczne stało się wprowadzenie odpowiednich układów zasilających o dobrej dynamice. Są to tzw. układy średniej częstotliwości (inwertory). Ta nowa technologia odznacza się następującymi cechami:
• zgrzewanie prądem stałym
• minimalizacja strat indukcyjnych
• duża trwałość elektrod
• bardzo zwarte i lekkie transformatory
• szybka regulacja prądu zgrzewania
• oszczędność energii, mała moc przyłączeniowa…
… przypadkowych wielkości zakłócających. W przeciwnym przypadku prowadziłyby one do mylnych reakcji regulatora. Szcze­gólną charakterystykę wykazują materiały powlekane, spowodowane to jest szybkim powstawaniem zgorzeliny na elektrodach. System regulacji IQR rozpoznaje, na podstawie wykonanych zgrzein wzorco­wych, rodzaj materiału zgrzewanego oraz grupę zakłóceń i wprowadza odpowiedni algorytm regulacji.
Rys. 19…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz