Przyczyny i skutki koncentracji mediów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przyczyny i skutki koncentracji mediów-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

PRZYCZYNY I SKUTKI KONCENTRACJI MEDIÓW. WIELKIE MIEDZYNARODOWE GRUPY MULTIMEDIALNE.
Koncentracja jest procesem o charakterze obiektywnym. Wynika z przyczyn obiektywnych i dlatego nigdy się nie zakończy. Jej podstawowym motorem jest postęp techniczny, który sprawia, że żeby utrzymać się na rynku trzeba nieustannie inwestować. Na rynku utrzymują się tylko najsilniejsi, którzy rozszerzają swoją działalność na inne media. Rodzaje koncentracji - pionowa (różne media o podobnej tematyce) oraz pozioma (różne tytuły w jednym medium).
Przyczyny koncentracji:
ekonomiczne: gigant medialny skuteczniej przyciąga reklamodawców, koncern może sobie pozwolić na inwestowanie w coraz to nowsze technologie- cały czas udoskonala swoje produkty.
ideologiczne: w dawnych krajach socjalistycznych koncentracja była bardzo wysoka (monopol), teraz w tak zmasowanej formie nie występuje, ale nadal często u jej źródeł leżą przyczyny polityczne, koncentracja może wynikać także z chęci wpływania na opinię publiczną (dlatego koncerny kupują tytuły nierentowne, ale prestiżowe, a potem finansują je z zysków ze sprzedaży gazet bulwarowych).
Skutki koncentracji:
negatywne: fikcją staje się podstawowe prawo demokracji gwarantujące każdemu dostęp do informacji i możliwość wyrażania swoich poglądów (bariera finansowa), ograniczenie konkurencji w aglomeracjach w których prasa, radio i telewizja należą do tego samego koncernu, upodabnianie się do siebie produktów oferowanych przez media, walka potentatów rujnuje instytucje medialne o znacznych tradycjach i wartościach, monopol pozwala na manipulowanie opinią publiczną, zanik różnorodności, komercjalizacja, liczy się tylko zysk, dziennikarze tracą właściwie możliwość zmiany miejsca pracy, mają ograniczoną wolność zawodową. pozytywne: koncentracja umożliwia szybszy rozwój technologii, gwarantuje lepszą jakość edytorską wydawnictwa, pozwala na zatrudnianie wielkich zespołów dziennikarskich, a także znanych i drogich dziennikarzy, zapewnia wyższy stopień aktualności informacji i różnorodność źródeł (tylko bogatego wydawcę stać na własną sieć korespondentów)
Koncentracja jest związana z multimedialnością. Jedna grupa wydawnicza może mieć w ręku wszystko: czasopisma, dzienniki, media elektroniczne. To świetna sprawa dla reklamodawcy gdy przychodzi do takiego koncernu wie, że jego produkt zyska odpowiednią reklamę. Biedni mali wydawcy.
Międzynarodowe grupy multimedialne: News International Roberta Murdocha (Times, Sun), Springer (Die Welt, Bild), Hachette (Le Point, prasa, RTV, książki), Filipacchi, Hersant (Le Figaro).
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz