Przestępstwa przeciwko instytucjom państwowym i społecznym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przestępstwa przeciwko instytucjom państwowym i społecznym - strona 1 Przestępstwa przeciwko instytucjom państwowym i społecznym - strona 2 Przestępstwa przeciwko instytucjom państwowym i społecznym - strona 3

Fragment notatki:

PRZESTĘPSTWA PRZECIWKO INSTYTUCJOM PAŃSTWOWYM I SPOŁECZNYM
Przestępstwa należące do tej grupy w różnoraki sposób zakłócają prawid- łowe funkcjonowanie instytucji państwowych i społecznych, naruszają ich powagę, godność, podważają zaufanie do nich.
Do przestępstw przeciwko instytucjom państwowym i społecznym należą m.in.: a) czynna napaść, b) opór władzy, c) znieważenie funkcjonariusza, d) sprzedajność, e) przekupstwo, f) opłacona protekcja, g) niedopełnienie obo- wiązku.
Czynna napaść jest przestępstwem skierowanym przeciwko funk- cjonariuszowi w związku z pełnionymi przez niego obowiązkami. Funk- cjonariuszem państwowym jest sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz policji, żołnierz, pracownik administracji państwowej itp.
Do istoty przestępstwa należy skierowanie zamachu nie przeciwko osobie fizycznej jako takiej, lecz przeciwko człowiekowi występującemu w charak- terze funkcjonariusza. Za czynną napaść przewidziana jest kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
Jeśli napaść powoduje ciężkie uszkodzenie ciała, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas od 3 do 15 lat.
Opór władzy. Przestępstwa tego dopuszcza się, kto stosując przemoc lub bezprawną groźbę stara się zmusić funkcjonariusza publicznego do zaniechania czynności służbowej (np. zatrzymania awanturującego się pijaka). Groźba bezprawna jest to min. groźba popełnienia przestępstwa, jest nią więc np. groźba uderzenia, uszkodzenia ciała („odejdź, bo dostaniesz!"), jeśli mogła wzbudzić przekonanie, że zostanie spełniona. Za opór władzy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Znieważenie funkcjonariusza występuje niemal z reguły łącznie ze stawianiem oporu władzy. Polega na użyciu obraźliwych słów i zwrotów pod adresem funkcjonariusza podczas pełnienia przez niego obowiązków służ- bowych i w związku z tymi obowiązkami. Znieważenie dokonane w innym czasie, po służbie, stanowi zwykłą obrazę lub pomówienie. Znieważenie funkcjonariusza pociąga za sobą karę pozbawienia wolności do lat 2, ograni- czenia wolności albo grzywny (art. 236 k.k.). 10* 147
Sprzed aj ność. Kiedy przestępstwa tego rodzaju rozpowszechniają się w jakimś państwie, mówi się, że panuje w nim korupcja. Dotyczy to przede wszystkim aparatu urzędniczego. Sprzedajność (zwana inaczej łapownictwem) jest przestępstwem, którego dopuszcza się urzędnik lub inna osoba pełniąca funkcję publiczną, przyjmując korzyść majątkową lub osobistą w związku z tą funkcją, w szczególności za załatwienie określonej sprawy. W praktyce przyję- cie łapówki występuje na ogół w dwóch sytuacjach: a) urzędnik żąda łapówki za załatwienie sprawy, b) urzędnik przyjmuje łapówkę po załatwieniu sprawy, ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz