Projekt wyłożenia pieca

Nasza ocena:

5
Pobrań: 623
Wyświetleń: 3486
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Projekt wyłożenia pieca - strona 1 Projekt wyłożenia pieca - strona 2 Projekt wyłożenia pieca - strona 3

Fragment notatki:



Projekt porusza zagadnienia takie jak: określenie warunków pracy oraz wymagań jakościowych w stosunku do materiału wyłożenia, warunki pracy materiałów ogniotrwałych tworzących basen, ustalenie konstrukcji i wymiarów basenu, dobór materiału i formatu bloków oraz płyt na warstwę roboczą basenu.

W notatce znaleźć można również informacje takie jak: zapotrzebowanie materiałowe na warstwę roboczą dla ścian i trzonu, obliczenia cieplne. dobranie materiału i grubości warstw roboczych i izolacyjnych, obliczenie temperatury na zewnętrznej ścianie pieca, zapotrzebowanie na materiały nieformowane, kompensacja rozszerzalności cieplnej obmurzy.

Projekt zawiera liczne przekroje, rysunki i tabelki.

Akademia Górniczo- Hutnicza
im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
Termodynamika Techniczna
Projekt wyłożenia basenu topliwnego wanny szklarskiej do produkcji szkła opakowaniowego bursztynowego.
1. Dane do projektu:
Dane:
Piec poprzeczno- płomienny regeneracyjny, Wydajność:
a). dobowa: 120 Mg/ 24 h,
b). jednostkowa: 1,55 Mg/ m2. 24 h,
Temperatura wytopu: 1540 º C.
Zadania do wykonania: Określić warunki pracy (ustalić krzywą temperatur w piecu) i wymagania jakościowe w stosunku do materiału wyłożenia, ustalić konstrukcję i wymiary basenu (geometrię dna), dobrać materiał i formaty bloków oraz płytek na warstwę roboczą basenu, obliczyć zapotrzebowanie materiałowe, określić sposób izolowania dna i ścian bocznych basenu, dobrać materiał i grubości warstw roboczych i izolacyjnych, określić temperaturę zewnętrznej powierzchni ściany basenu w strefie maksymalnej temperatury. 2. Wstęp.
PIECE WANNOWE, w swej klasycznej konstrukcji, należą do płomiennych pieców topielnych pracujących w sposób ciągły, w których wszystkie stadia i procesy wytapiania szkła zachodzą jednocześnie, ale w różnych częściach wanny. Zasada działania wanny zmianowej jest prosta. Z jednego jej końca, do tzw. kieszeni zasypowej podawany jest zestaw do topienia szkła, który w zetknięciu z gorącym płomieniem topi się w tworzy masę szklaną, wypełniającą wannę i przepływającą do przeciwległego jej końca, w którym mieści się jej część wyrobowa. Tu masa pobierana jest do ręcznego lub maszynowego formowania wyrobów, a jej ubytki w wannie uzupełniane są zasypywaniem nowych porcji zestawu. Na drodze masy szklanej od zasypu do części wyrobowej można wyróżnić pewne strefy, w których zachodzą kolejne procesy wytapiania: roztapianie zestawu, klarowanie i strudzenie masy szklanej.
Najczęściej część topliwa wanny szklarskiej jest oddzielona od wyrobowej przepływem, celem stosowania przegrody jest zatrzymanie niestopionych części masy szklanej, a także obniżenie temperatury w części wyrobowej. Stosuje się także rozdzielenie przestrzeni ogniowej obu części wanny. Piece wannowe płomienne mogą być opalane gazem generatorowym, gazem ziemnym lub olejem opałowym. Spalanie tych paliw odbywa się przy pomocy palników dyfuzyjnych, dających długi płomień, stykający się z kąpielą na dużej powierzchni. W wannach szklarskich stosuje się regeneratory i rekuperatory w celu odzysku ciepła. Gorące spaliny podgrzewają powietrze, które jest kierowane do ogrzewania zestawu i do paliwa, z którym tworzą mieszankę.


(…)

… wyszlifowane ze względu na warunki pracy, układane na styk na podstawie, nie zastosowano tu spoin i zapraw.
Ilość bloków na wysokości ściany:
1200 : 400=3 sztuki
Ilość bloków na długości ściany:
11000 : 300= 37 sztuk
Ilość bloków na szerokości ściany:
7000 : 300= 23 sztuk
Razem potrzeba:
2 · (3 · 37)+2 · (3 ·23)= 360 sztuk
Ich łączny ciężar wyniesie: (2,55 kg/m3 ·0,036 m3)· 360= 33 kg
Ilość płyt na długości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz