prof Zi_ba RUCH AL - SHAABAB (MSP!)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prof Zi_ba RUCH AL - SHAABAB (MSP!) - strona 1

Fragment notatki:

RUCH AL. - SHAABAB W SOMALII
GENEZA:
Al - Shaabab, czyli ,,Młodzi”
Ruch powstał w 2006 roku, po utracie władzy przez Unię Trybunałów Islamskich w wyniku etiopskiej interwencji, która stworzyła w Mogadiszu Tymczasowy Rząd Federalny. Ruch Al - Shaabab zaczął prowadzić wojnę partyzancką
Somalijska, radykalna islamistyczna organizacja militarna
Od 2012 oficjalnie komórka Al -Kaidy
Ugrupowanie liczy ponad 14 tysięcy bojowników, którzy walczą w somalijskiej wojnie domowej o przejęcie władzy, wprowadzenie prawa szariatu (opiera się na założeniu, że prawo musi dostarczać wszystkiego, co potrzebne dla duchowego i fizycznego rozwoju jednostki. Wszystkie czyny muzułmanina są podzielone na pięć kategorii - konieczne, chwalebne, dozwolone, naganne oraz zakazane. Podstawą określenia czynów koniecznych jest pięć filarów islamu) i ustanowienia kalifatu islamskiego (wschodni ustrój polityczny państwa rządzonego przez kalifa. Odpowiednik wschodniego sułtanatu, zachodnioeuropejskiego cesarstwa lub królestwa.
Obecnym dowódcą jest Sheikh Ibrahim Al - Afgani.
DZIAŁANIA:
2007 - brali udział w obronie Mogadiszu przed wojskami etiopskimi i Przejściowego Rządu Federalnego Somalii. Ponieśli porażkę, utracili kontrolę nad stolicą (Mogadiszu), po czym podjęli drugi, nieudany szturm w listopadzie 2007 roku. 18 marca 2008 - ugrupowanie zostało wpisane na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA
2009 - po zaprzysiężeniu Sharif Sheikha Ahmeda na prezydenta Somalii - wywodzącego się z Unii Trybunałów Islamskich (po poddaniu się do dymisji Abdullahiego Yusufa i wycofaniu się wojsk etiopskich), Ruch chciał obalić nowego prezydenta. Ruch zyskał nowego sojusznika - organizację Hizbul Islam (zlepek 4 grup islamistów)
Luty 2009 - Al - Shaabab rozszerzał wpływy na północy kraju (zajęli region Bakool przy granicy z Etiopią i zaatakowali stolicę).W kwietniu udało im się uchwalić prawo szariatu, jednak nie chcieli zaprzestać wojny
Maj 2009 - ofensywa rebeliantów w centralnej Somalii sterowanej przez Rząd. W tym samym czasie trwały walki w celu obalenia Ahmeda. Rebelianci kolejno zajmowali regiony (głównie zachodnie), gdzie zaczęli wprowadzać własną administrację z prawem szariatu, które zakazywało np. słuchania muzyki.
Pod koniec 2009 roku, Szebabowie zaciągani byli do walk na północy Jemenu. Następnie, Al - Shaabab zaangażowało się w konflikt religijny po stronie salafitów (to muzułmański ruch religijny i polityczny postulujący odrodzenie islamu poprzez powrót do jego pierwotnych źródeł, "religii przodków").
Październik 2009 - brak porozumienia co do sposobu kontrolowania zdobytych terenów Somalii z Hizbul Islam (wybuch walk).

(…)

… czemu anulowali zakaz operowania organizacjom humanitarnym na terenie kraju. 16.10.2011 - kenijska interwencja na południu Somalii (interwencja Linda Nchi). Jej przyczyną było porwanie przez Al - Shaabab dwóch hiszpańskich działaczek humanitarnych organizacji Lekarze Bez Granic. 2012 - po ogłoszeniu współpracy Al - Shaabab z Al - Kaidą, w Somalii wzmocniła się władza centralna. Szebabowie korzystali z pomocy…
… i polityczny postulujący odrodzenie islamu poprzez powrót do jego pierwotnych źródeł, "religii przodków").
Październik 2009 - brak porozumienia co do sposobu kontrolowania zdobytych terenów Somalii z Hizbul Islam (wybuch walk). 11 lipca 2010 - zamach w stolicy Ugandy - Kampali, zginęły 74 osoby. Był to odwet za obecność wojsk ugandyjskich w misji (AMISOM - operacja pokojowa Unii Afrykańskiej
… cywilów zostało wysiedlonych
Sytuacja uchodźców nie poprawia się: w dalszym ciągu ponad 400 tysięcy Somalijczyków przebywa poza granicami Somalii (większość z nich obawia się powrotu)
Wraz z końcem Zimnej Wojny, zmniejszyła się znacznie zagraniczna pomoc dla Somalii
Obecnie, Somalia zamieszkiwana jest przez ponad 10 mln, prawie połowa z nich zarabia mniej niż 1 dolar dziennie, ponad 40% to analfabeci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz