To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Procesowe prawo karne - ogół norm regulujących postępowanie karne w sprawach o przestępstwa i wykroczenia (posiłkowo w sprawach dyscyplinarnych). Dzięki niemu zostaje wcielone w życie prawo karne materialne. Współczesny proces karny posiada instytucje na kształt prawa materialnego (np. skazanie bez rozprawy). Postępowanie karne w sprawach o czyny zabronione ustawą karną, a np. obrona konieczna uchyla bezprawność.
Proces służy rozstrzygnięciu o odpowiedzialności, o zastosowaniu środków zabezpieczających, probacyjnych. Jednak toczy się w sprawie, która NIE JEST przestępstwem (jest to pewne uproszczenie), ale zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.
FUNKCJE PROCESOWEGO PRAWA KARNEGO:
1. Funkcja porządkująca - normy regulują, porządkują przebieg postępowania
koordynator czynności procesowych (ściśle określa kolejność)
prawo procesowe stwarza prawną podstawę działania organów ścigania i sądzenia, określa sposób działania, formę podejmowanych czynności
sprzyja- instrument do walki z przestępczością
2. Funkcja regulacyjna - reguluje wzajemne stosunki pomiędzy uczestnikami procesu, uregulowane uprawnienia, obowiązki i ciężary nakładane na podmioty procesowe.
3. Funkcja gwarancyjna pozwala na daleką ingerencję państwa w sferę własności (np. przepadek), wolności
ta funkcja polega na stworzeniu gwarancji obywatelom, że organy będą działały w granicach wyznaczonych przez prawo (np. granice korzystania z tymczasowego aresztowania- środek o charakterze wyjątkowym)
fundament różnych gwarancji, splata się z prawem konstytucyjnym
stwarza zarówno granice, jak i kompetencje!!
uprawnienia crime control - zrezygnowane na rzecz fair process
proces fair 4. Realizacja założeń ustrojowych państwa - ustrój ma wpływ na wygląd procesu.
5. Funkcja wychowawcza - prowadzenie procesu w taki sposób, aby również wychował oskarżonego, jak i społeczeństwo (obecnie spadek prestiżu)
6. Likwidowanie wzajemnych konfliktów. aby pokrzywdzony!! (nie poszkodowany z prawa cywilnego) zrealizował swoje uprawnienia (występuje szczególnie z oskarżenia prywatnego, mediacji)
rzetelny proces karny (proceduralnie)
sprawiedliwość
pokrzywdzony uzna, że jego interesy zostały ochronione, subiektywne poczucie sprawiedliwości
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)