Proces zależny od gonadotropin - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 392
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces zależny od gonadotropin - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Proces zależny od gonadotropin
Wzrost pęcherzyków do antralnych, wchodzą one następnie w fazę gonadotropinowo zależną. Pęcherzyki rosną zależnie od hormonów, ale tylko jeden ma od początku dominację czynnościową. FSH inicjuje produkcję estradiolu, który na zasadzie sprzężenia ujemnego hamuje wydzielanie FSH. Wydzielanie FSH ma charakter pulsacyjny, a jego produkcja jest w miarę stała i jest on magazynowany w przysadce. Stężenie FSH musi przekroczyć próg wrażliwości na gonadotropiny.
LH-RH - jest dekapeptydem, jego synteza zachodzi w jądrach podwzgórza GAP-LH-RH, wydzielany jest pulsacyjnie do krążenia wrotnego z udziałem generatora impulsów w jądrze łukowatym [1 impuls/60 min.], ma też swoje wydzielanie podstawowe i są pewne jego wzrosty. Impulsacja 1/90 min występuje tuż przed miesiączką, gdy dojdzie do 200-300pm, wtedy obniża się do1/80 min i przysadka wyrzuca wtedy gonadotropiny. Rola przysadki polega więc na produkcji i pulsacyjnym wydzielaniu gonadotropin.
Zakres pulsów LH-RH: 1/70 - 1/270 na min, u mężczyzn 1/140 na min.
Właściwa selekcja tego jedynego pęcherzyka ma miejsce między 1 a 5 dniem cyklu. W jednym pęcherzyku FSH i LH osiągają największe stężenia, a indeks mitotyczny jest w nim najwyższy. Dokonuje się to dzięki temu, że pęcherzyki mają różną wrażliwość na działanie gonadotropin, a tylko jeden ma ją najwyższą. Typowy rozwinięty pęcherzyk ma ok. 2 cm średnicy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz