Proces produkcyjny otrzymywania stopów miedzi
Na temat procesów produkcyjnych otrzymywania stopów miedzi literatura fachowa jest bardzo uboga, praktycznie do opracowania wyżej wymienionego tematu znaleziono dwie pozycje literaturowe będące publikacjami AGH w Krakowie:
Instrukcja topienia stopów metali nieżelaznych : stopy miedzi / Renata Korzec
Modyfikacja miedzi i jej niektórych stopów w warunkach procesu metalurgicznego / Romankiewicz Ferdynand
Według autorów wyżej wymienionych publikacji podstawowym problemem procesu produkcji stopów miedzi jest utrzymywanie się w stopie frakcji gazowych, tlenu i wodoru dających strukturę porowatą w krzepnącym materiale obniżającą istotnie własności mechaniczne stopów miedzi. Proces usuwania gazów nosi nazwę rafinacji. Metody rafinacji przedstawiono na (Rys. 8), polegają one na procesach fizycznych albo chemicznych. Dla każdego rodzaju stopu miedzi: Brązy ołowiowe i aluminiowe; Mosiądze ołowie i aluminiowe przedstawiono informacje dotyczące przygotowania ciekłego metalu, instrukcji topienia i rafinacji łącznie z informacjami na temat studzenia i usuwania odlewów z formy.
Rys. 8. Sposoby rafinacji Drugim procesem w produkcji otrzymywania stopów miedzi jest proces modyfikacji. Polega on na dostarczaniu niewielkich ilości specjalnych dodatkowych stopów zawierających zasadniczo strukturę metalograficzną materiału, a w efekcie zmianę własności mechanicznych otrzymanego stopu. Odbywa się to głównie przez zmniejszenie odległości atomów w sieci krystalicznej. Modyfikacje mogą być pojedyncze pierwiastki jak również ich związki np. tytan, cyrkon, wapń, wolfram, węgiel, bor, aluminium, Fe2B, ZrC,CaC3 (bromki i węgliki). Szczegółową analizę można znaleźć w badaniach Ferdynanda Romankiewicza
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)