Prawo - podstawowe zagadnienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo - podstawowe zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

docx zajmuje 14 stron i zawiera opracowane zagadnienia z przedmiotu Podstawy prawa, powadzonego przez dr Piotra Wiatrowskiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Notatka zawiera opracowanie następujących zagadnień:
elementy postępowania cywilnego, tryby postępowania rozpoznawczego, strony procesu, schemat postępowania przed sądem I instancji, elementy prawa cywilnego, forma oświadczeń woli, elementy prawa konstytucyjnego.

Notatka pozwoli na usystematyzowanie i uzupełnienie wiedzy z przedmiotu Podstawy prawa.


ELEMENTY POSTĘPOWANIA CYWILNEGO Sama nazwa „postępowanie cywilne” nie oznacza, że chodzi w niej wyłącznie o sprawy cywilne z zakresu prawa cywilnego materialnego. Obejmuje bowiem także sprawy wynikające ze stosunków uregulowanych przepisami prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz inne sprawy wskazane przez przepisy szczególne.
Przez prawo postępowania cywilnego należy rozumieć zbiór przepisów regulujących właściwość sądów i innych organów powołanych do rozstrzygania spraw cywilnych oraz postępowanie toczące się przed tymi organami.
Zasady postępowania cywilnego:
prawdy materialnej,
kontradyktoryjności (sporności),
rozporządzalności (dyspozytywności),
równouprawnienia stron,
ustności,
jawności
kierownictwa sędziowskiego,
koncentracji materiału dowodowego,
swobodnej oceny dowodów,
trójinstancyjności,
formalizmu procesowego.
Tryby postępowania rozpoznawczego:
Proces opiera się między innymi na zasadach dwustronności i skargowości.
W postępowaniu nieprocesowym wszyscy, których sprawa dotyczy, są zainteresowani jej rozstrzygnięciem niezależnie od tego, czy ich interesy prawne są zgodne, czy też przeciwstawne, dlatego ustawodawca każdego z zainteresowanych nazywa uczestnikiem.
W postępowaniu cywilnym obowiązuje zasada, że wszystkie sprawy są rozpoznawane w postępowaniu zwykłym, chyba że przepisy przewidują dla określonych spraw postępowanie odrębne.
Podmiotami procesu cywilnego są: sąd, prokurator, wskazane przez przepisy organy, instytucje i organizacje - np. Rzecznik Praw Obywatelskich, inspektor pracy, powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów i organizacje społeczne, oraz strony.
Aby sąd mógł orzekać w danej sprawie, musi mieć tzw. jurysdykcje krajową.
Właściwość sądów:
ustawowa,
umowna,
delegacyjna.
miejscowa, rzeczowa,
funkcjonalna.
Strony procesu
Powód wnosi do sądu przeciwko pozwanemu pozew, w którym przedstawia swoje żądanie i argumentuje jego zasadność po to, aby sąd orzekł zgodnie z tym żądaniem. Pozwany podejmując obronę zaprzecza zasadności twierdzeń powoda (np. powód twierdzi, że należy mu się zapłata za towar a pozwany wykazuje, że już zapłacił za ten towar). O tym, kto może być stroną w procesie, decyduje zdolność sądowa.
Zdolność sądową mają wszystkie osoby fizyczne i osoby prawne a także jednostki (organizacje) dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.
O tym jednak, kto może być stroną w konkretnej sprawie decyduje tzw. legitymacja procesowa.
Zdolność procesowa oznacza generalnie możność dokonywania czynności procesowych (np. wniesienia pozwu lub apelacji)

(…)

….
----------------------------------------------------------
forma elektroniczna
ZASTRZEŻENIE FORMY
pod rygorem nieważności pod rygorem dowodowym
Wady oświadczenia woli Wadą oświadczenia woli jest nieprawidłowość dotycząca albo podjęcia samego aktu woli (woli wewnętrznej) albo na niezgodności między aktem woli a jej zewnętrznym przejawem, czyli oświadczeniem woli.
Wady oświadczenia woli mogą powodować nieważność:
bezwzględną względną
1) brak świadomości…
… rzeczywistą, celem wprowadzenia w błąd osób trzecich.
Błąd jest to albo mylne wyobrażenie o rzeczywistym stanie rzeczy albo też mylne wyobrażenie o treści złożonego oświadczenia woli.
Błąd, jako wada oświadczenia woli, musi:
dotyczyć treści czynności prawnej,
być istotny.
Szczególną, kwalifikowaną postacią błędu jest tzw. podstęp. Ma on miejsce wówczas, gdy błąd wywoła druga strona umyślnie, w celu…
…. Groźba jako wada oświadczenia woli musi być:
groźbą bezprawną (sprzeczną z obowiązującym prawem) oraz
groźbą poważną.
Umowa, jej zawarcie i treść
Umowa jest szczególnym rodzajem czynności prawnej. Stanowią ją dwa zgodne i wzajemnie sobie co do treści odpowiadające oświadczenia woli dwu stron, mające na celu wywołanie skutków prawnych. Najczęstszymi sposobami prowadzącymi do zawarcia umowy są: - złożenie…
… przedmiotowego możność określonego postępowania. W prawach podmiotowych, których treść jest bardziej rozbudowana, można wyróżnić pewne części składowe, tzw. uprawnienia.
Jeżeli uprawnienie zostaje skonkretyzowane wobec oznaczonej osoby, mówimy wówczas o roszczeniu.
Od roszczeń należy odróżnić tzw. uprawnienia kształtujące, którym nie odpowiadają obowiązki innych osób. Uprawniony może więc sam, bez udziału…
… prawna ponosi nie tylko konsekwencje prawne dokonanych przez jej organ czynności prawnych, ale odpowiada także za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym swego organu (art. 416 K.c.), w tym także za naruszenie przez organ dóbr osobistych innego podmiotu prawa.
„Jeżeli ktoś, występując jako organ osoby prawnej, zawarł umowę w jej imieniu, nie będąc jej organem lub przekraczając zakres umocowania takiego…
… przez przedstawicieli ustawowych (np. małoletnie dzieci są powodami reprezentowanymi z reguły przez rodziców) lub pełnomocników.
Powództwo i inne czynności procesowe
Pozew jest pierwszym pismem procesowym w sprawie i powinno być w nim dokładnie określone żądanie pozwu i jego uzasadnienie faktyczne.
Rodzaje powództw:
o świadczenie,
o ustalenie prawa lub stosunku prawnego,
o ukształtowanie prawa lub stosunku prawnego.
Pisma pochodzące od sądu nazywa się pismami sądowymi, a pisma pochodzące od innych podmiotów postępowania - pismami procesowymi.
Koszty postępowania
sądowe
opłaty sądowe (wpis)
zwrot wydatków
wynagrodzenie i wydatki pełnomocnika
koszty przejazdów strony do sądu + równowartość utraconego zarobku
Schemat postępowania przed sądem I instancji
Wytoczenie powództwa
odpowiedź na pozew
wyrok zaoczny
rozprawa…
… równorzędne traktowanie podmiotów.
Prawo cywilne reguluje stosunki majątkowe i pewną grupę stosunków niemajątkowych, zachodzących równorzędnymi podmiotami tych stosunków. Działy prawa cywilnego:
część ogólna,
prawo rzeczowe,
prawo zobowiązań,
prawo rodzinne,
prawo spadkowe,
prawo na dobrach niematerialnych.
Prawo podmiotowe i jego realizacja
Prawem podmiotowym jest znajdująca oparcie w normach prawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz