Prawo o wykroczeniach 13 października 2009

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo o wykroczeniach 13 października 2009 - strona 1

Fragment notatki:

października 2009
Zasady obowiązywania ustawy "Kodeks wykroczeń" w czasie. Art. 1 stanowi, iż warunkiem odpowiedzialności za wykroczenie popełnia ten, kto popełni czyn zabroniony w czasie, gdy był on wykroczeniem. Art 4. mówi o czasie popełnienia wykroczenia (także art. 22 Konstytucji, jak i umowa międzynarodowa) $ 1. - za czas wykroczenia uważa się moment działania, lub zaniechania sprawcy (tam, gdzie jesteśmy zobowiązani do dokonania czynu), a nie moment nastąpienia skutku. Z zasadą tą koresponduje zasada lex retro non agit. Stosujemy tę ustawę, która jest ważna w momencie orzekania (!!). Ustawa o aktach normatywnych stanowi, iż akty prawne wchodzą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (może być wcześniej ze względu na dobro państwa, bądź później, by np. dostosować do niego rzeczywistość; może zostać wskazana konkretna data). Co w sytuacji, gdy w czasie orzekania okaże się, że dany czyn nie jest już zagrożony karą w drodze orzekania? Uniewinnia się wtedy daną osobę. Co w sytuacji, gdy orzeczono karę, nie wykonano jej i nastąpi zmiana ustawy? W przypadku braku sankcji w nowej ustawie uważa się karę za niebyłą, zaś w przypadku zmniejszenia wymiaru kary (np. zmniejszenie grzywny z 10 tys do 5 tys) obowiązkowo należy tę karę zmniejszyć do nowego pułapu (oczywiście tylko wtedy, jeżeli orzeczony środek karny już nie istnieje - czyli np grzywna 4 tys zł nie zmienia się w tym przypadku). Wyjątek od zasady orzekania na podstawie obowiązującej ustawy - w przypadku kolizji starej i nowej ustawy: jeżeli stara ustawa jest względniejsza dla sprawcy, wtedy stosuje się starszą ustawę.
Obowiązywanie ustawy w miejscu. Art. 1 $ 2 - wykroczenie uważa się za popełnione w miejscu, gdzie sprawca działał, bądź zaniechał działań albo skutek nastąpił bądź miał nastąpić. Przykładem wykroczenia skutkowego może być art. 105 - dopuszczenie do czynu kryminalnego osoby, pozostającej pod opieką osoby dorosłej. Rażące naruszenie obowiązków, wynikających z władzy rodzicielskiej. Przykładowo rodzice mieszkający we Wrocławiu mają dziecko, które dopuściło się wykroczenia w Łodzi - właściwymi sądami mogą być zarówno ten we Wrocławiu, jak i w Łodzi. Odpowiedzialności za wykroczenia odpowiada osoba, która ukończyła 17 lat w momencie popełnienia czynu. Nie oznacza to, ze młodsza osoba może czuć się bezkarnie - naprzeciw oczekiwaniom wymiaru sprawiedliwości wychodzi ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Równowartość skutku i działania. Ustawa obowiązuje na terytorium RP, a także na polskich statkach powietrznych i morskich - zasada terytorialności prawa. Poza tym terytorium nie odpowiada się z polskiego kodeksu wykroczeń. Zasada bandery - oznacza obowiązywanie tej ustawy, pod którego banderą znajduje się dany statek. Więc polski statek na morzu śródziemnym rządzi się polskim kodeksem wykroczeń. Odstępstwa od zasady terytorialności - art. 131 - "przepisy dot. kradzieży, paserstwa, zniszczenia mienia stosuje się także wobec osób, które popełniły ten czyn za granicą". Oczywiście wydanie obywatela może nastąpić tylko, jeżeli obce państwo zawarło umowę z RP.


(…)

… materialną i formalną. Definicja formalna opiera się na cechach prawnych wykroczenia - czyn zabroniony, pod groźbą kary. Definicja materialna odwołuje się do ujemnych treści tego popełnionego czynu i wskazuje nam na społeczną szkodliwość czynu. W KK usankcjonowano to odmiennie - część formalna znajduje się s $ 1, częśc materialna zaś w $ 2. Wynika to z tego, że w Kodeksie Wykroczeń społeczna szkodliwość
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz